Yleinen: Tuomas Enbuske kuvaa luterilaista uskoaan: ”Ei kielilläpuhumista, ei ikoneja, ei suitsukkeita – Sana riittää”

Israel herättää osoittamaan mieltä

 

Sekä Israelin puolesta että sitä vastaan järjestetään Suomessa mielenosoituksia. Seuraavaksi Israelia tuetaan tänään Helsingissä.

Israelin ystävyystoimikunta yhdessä muiden Israelia tukevien tahojen, kuten kuten Suomen Karmel-yhdistyksen ja ICEJ:n (International Christian Embassy Jerusalem) Suomen osaston, kanssa järjestää tänään tukimielenosoituksen Israelin puolesta Helsingin Narinkkatorilla 17.30. Ohjelmassa on lyhyitä puheenvuoroja.

Myös palestiinalaisten ihmisoikeuksien puolesta ja Israelin viime aikoina Gazaan kohdistamia iskuja vastaan on järjestetty mielenosoituksia, muun muassa Suomen Palestiinalaisten Siirtokuntayhdistyksen yhdessä lukuisten kansalaisjärjestötoimijoiden kanssa järjestämä mielenosoitus Helsingissä 20. marraskuuta

Janoinenlammas.fi neliöb.8.5.-4.6.