Kotimaa: Räsäsen ja Pohjolan käräjillä suullinen kuuleminen sukelsi raamatuntulkintaan – jutun käsittely jatkuu helmikuussa

Vuoden kristillinen kirja voi olla yli kaksi vuotta vanha

 

Mari Leppänen valitsee Vuoden kristillisen kirjan. Kuva: Kirkon kuvapankki Timo Jakonen

Kristilliset kustantajat ry elvyttää Vuoden kristillinen kirja -kilpailun. Viime vuonna palkinto jäi jakamatta. Tänä vuonna kilpailun voi voittaa yli kaksi vuotta vanhalla kirjalla.

Kristilliset kustantajat ry on tehnyt päätöksen järjestää Vuoden kristillinen kirja -kilpailu ensi syksynä vuoden tauon jälkeen. Voittajan valitsee Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen. Kirjakustantajien esiraati valitsee Leppäselle kuusi kirjaa, joiden joukosta piispa poimii suosikkinsa.

Kristilliset kustantajat ry on päättänyt ottaa kisaan mukaan kirjat, jotka ovat ilmestyneet välillä 13.9.2019–13.9.2021. Näin ollen Vuoden kristillinen kirja 2021 on saattanut ilmestyä jo vuonna 2019.

IK-opisto (vuosisop) neliöb.17.-30.1.MJa

– Kun teoksia saa lähettää kolmen vuoden valokoimasta, uskomme kustantajien innostuvan osallistumaan entistä vilkkaammin, perustelee Kristilliset kustantajat ry:n hallituksen puheenjohtaja Merja Pitkänen.

Pitkäsen mukaan kilpailu on avoin kaikille kirjankustantajille. Kristilliset kustantajat ry:ssä on kolmetoista jäsenkustantajaa. Kristillisten kustantajien tiedotteessa Vuoden kristillinen kirja -kilpailua kuvataan yhdistyksen lippulaivaksi.