Pirkko Jalovaara liittyi ortodoksiseen kirkkoon

 

Kuva: Oskar Vilkevuori

Maallikkojulistaja ja Rukousystävät ry:n puheenjohtaja Pirkko Jalovaara on liittynyt Suomen ortodoksiseen kirkkoon. Jalovaara on tuomittu rahankeräysrikoksesta. Viimeksi asiaa käsiteltiin hovioikeudessa.

Valamon luostarin johtaja, arkkimandriitta Sergei ja pappismunkki Mikael liittivät maallikkosaarnaaja Pirkko Jalovaaran ortodoksikirkon jäseneksi Valamon luostarissa sunnuntaina 16. syyskuuta pidetyn liturgian lopuksi.

Rukousystävät ry:n perustanut Pirkko Jalovaara toimi pitkään kiertävänä maallikkosaarnaajana Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa. Usean vuoden ajan Jalovaaran rukousillat olivat monissa seurakunnissa hyvin odotettuja ja suosittuja. Tilanne muuttui vuonna 2013, kun Jalovaaran opetusta alettiin ruotia julkisuudessa enemmän.

Dei, retroäijät, neliöb. 9.-15.7.

Pirkko Jalovaaran raha-asiat nousivat julkisuuteen vuonna 2015, jolloin selvisi, että Jalovaara oli nostanut yhdistyksensä kautta yli 100 000 euroa palkkaa vuodessa ja vain pieni osa hänen johtamansa yhdistyksen tuotoista meni hädänalaisten auttamiseen. Poliisitutkinnat johtivat tuomioon. Käräjäoikeus tuomitsi Jalovaaran rahankeräysrikoksesta kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen huhtikuussa 2017. Tämän lisäksi Jalovaara määrättiin maksamaan valtiolle rikoksesta koitunut taloudellinen hyöty.

Jalovaara valitti käräjäoikeuden päätöksestä hovioikeuteen, missä asian käsittely alkoi toukokuussa 2018. Helsingin hovioikeudessa Jalovaaran tuomio aleni hieman. Aiemman kahdeksan kuukauden sijaan hänet tuomittiin seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeuteen ja maksamaan valtiolla 395 000 euroa, mikä on vähemmän kuin mitä Käräjäoikeus oli määrännyt.

Syyskuun alussa Pirkko Jalovaara erosi Suomen evankelis-luterilaisesta kirkosta. Rukousystävien uutiskirjeessä hän kertoo: Kun viime viikolla erosin luterilaisesta kirkosta, en enää katsahtanutkaan taakseni, en enää siihen suuntaan, koska olin jo suuntautumassa eteenpäin, aivan uuteen. Olin jo valmistautumassa suureen juhlaani, jossa minut ensi sunnuntain liturgian jälkeen Valamon luostarin kirkossa liitetään ortodoksikirkon jäseneksi. 

Jalovaara kertoo harkinneensa päätöstä pitkään.