Elämäntaito: Tuore tutkimus paljastaa: Pojat aiempaa uskonnollisempia, tytöt voivat huonosti ja etääntyvät uskonnosta Ihmisiä ja ilmiöitä: Ovet auki Israelin evakoille – Maailma seuraa ja kommentoi tilannetta Gazassa, Israelissa omaa surua hoidetaan auttamalla maan sisäisiä pakolaisia

Nigerialainen pappi: Verilöyly olisi voitu välttää

 

Nigeriassa Josin kaupungin lähellä viime viikolla tapahtunut 500 ihmisen joukkomurha olisi voitu välttää, jos armeija olisi tullut väliin. Näin väittää alueen kristittyjen neuvoston pääsihteeri Chuwang Avou.

International Christian Concern -järjestön mukaan Avou sai heti tiedon, kun viidakkoveitsin aseistautuneet hyökkääjät tulivat kylään ja hälytti poliisin. Sitä paitsi alueen kuvernööriä oli aiemmin varoitettu muslimien aikeista hyökätä kristittyjen kylään, mutta turvallisuusviranomaiset eivät reagoineet varoitukseen.

Pääosin muslimien asuttamassa Pohjois-Nigeriassa viimeviikkoinen joukkomurha kohdistui maan kristittyjen johtajien mukaan selvästi kristittyihin eikä tiettyyn etniseen ryhmään.

SEKL Neliöb. vko 48. MJa

– Nämä polttivat meidän kirkkomme ja kristilliset koulumme. He polttivat kristittyjen omaisuutta, ja islamilainen yhteisö kannusti heitä, pastori Avou sanoi.