Elämäntaito: Tuore tutkimus paljastaa: Pojat aiempaa uskonnollisempia, tytöt voivat huonosti ja etääntyvät uskonnosta Ihmisiä ja ilmiöitä: Ovet auki Israelin evakoille – Maailma seuraa ja kommentoi tilannetta Gazassa, Israelissa omaa surua hoidetaan auttamalla maan sisäisiä pakolaisia

Jalovaara valittaa saamastaan tuomiosta hovioikeuteen

 

Maallikkosaarnaaja Pirkko Jalovaara valittaa rahankeräysrikoksesta saamastaan tuomiosta hovioikeuteen. Jalovaara ja Rukousystävät ry:n vastuuhenkilöihin kuuluva mies saivat käräjäoikeudessa kahdeksan kuukauden ehdollisen vankeustuomion.

Helsingin käräjäoikeudesta kerrotaan Radio Deille, että Pirkko Jalovaara ja tuomittu mieshenkilö ovat jättäneet saamastaan tuomiosta valituskirjelmän tiistaina 2. toukokuuta. Helsingin käräjäoikeus antoi tapauksesta rikostuomion 3. huhtikuuta.

– Asia etenee hovioikeuteen, Helsingin käräjäoikeudesta vahvistetaan Radio Deille.

Ajatushautomo Kompassi Neliöb. 13.11.-10.12. MJa

Asiakirjat lähetetään käräjäoikeudesta hovioikeuteen sen jälkeen, kun syyttäjällä on ollut mahdollisuus jättää tuomiosta oma vastavalituksensa. Vastavalitukselle asetettu määräpäivä on 17. toukokuuta. Tämän jälkeen asian jatkokäsittely siirtyy hovioikeuden pöydälle.

Pirkko Jalovaara tuomittiin käräjäoikeudessa kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeuteen ja menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä runsaat 163.000 euroa. Jalovaaran Rukousystävät ry:n vastuuhenkilöihin kuuluvalle miehelle langetettiin käräjäoikeuden istunnossa kahdeksan kuukauden ehdollinen vankeustuomio ja noin 67.000 euron menettäminen valtiolle.

Käräjäoikeuden tuomion mukaan rahankeräysvaroja käytettiin rahankeräysluvan vastaisesti muun muassa palkkakuluihin, Jalovaaran auton hankintaan, ulkomaanmatkoihin ja lainojen antamiseen yhdistyksen toiminnassa mukana olleille henkilöille ja yrityksille.

 
Dei, Pressavaalit, artikkeliban. (1/2) 1.11.- MJa