Sisäinen rikkinäisyys saa nuoret etsimään hyväksyntää irtosuhteista – terapeutti rohkaisee sitoutumaan

 
 
Säde Lehtonen Ajassa-ohjelman studiossa Markku Tenhusen haastateltavana

Lyhytterapeutti ja seksuaalineuvoja Säde Lehtonen suree sitä, miten negatiivinen vaikutus sosiaalisen median syöttämillä ulkonäköodotuksilla on nuoriin. – Nuorten itsetunto on valitettavan hapero tällä hetkellä. Vierellä toimittaja Markku Tenhunen.

Terapeutti Säde Lehtonen uskoo, että perinteiset naisen ja miehen roolimallit ja sitoutuminen avioliittoon voivat tuoda elämään hyvinvointia.

Moni ihminen etsii nykyään apua, tukea ja vastauksia elämänsä kipukohtiin terapiasta. Viime vuosina ratkaisukeskeinen lyhytterapia on yleistynyt ja kasvattanut suosiotaan. Käyntejä on pitkäkestoista terapiaa vähemmän ja harvemmin.

Vaikka lyhytterapiassa keskitytään nykyhetkessä olevien ongelmien ratkaisemiseen, käydään siellä läpi myös lapsuutta ja traumoja. 

– Käsiteltävät asiat voivat liittyä esimerkiksi kehollisuuteen, rajoihin, turvallisuuden tunteeseen, identiteettiin ja tunnetaitoihin. Paljon on sisäistä rikkinäisyyttä, joka heijastuu itsetunnon läpi, kertoo Approach me -yrityksen lyhytterapeutti ja seksuaalineuvoja Säde Lehtonen.

Terapeutin tavoitteena on luoda asiakkaalle turvallinen tila tunteiden ilmaisemiseen ja ongelman rehelliseen käsittelemiseen ja auttaa häntä sanoittamaan ongelma ja löytämään sille ratkaisu. 


Tavoitteena eheys ja hyvinvointi

Termi ”eheytyminen” on nykypäivänä melko negatiivisesti latautunut, koska se liitetään helposti ns. eheytyshoitoihin. Säde Lehtoselle sana merkitsee vain positiivisia asioita.

– Eheytyminen on hyväksymistä, anteeksiantoa ja tunteiden kohtaamista. Se on sitä, että ihminen oppii elämään niin, että on kiitollinen, elämässä on selkeä suunta, ihmisellä on turvallinen olo itsensä ja muiden kanssa ja hän on löytänyt oman äänensä.

Jotta tähän päästään, ihmisen on otettava vastuu omasta pahasta olostaan syyllistämättä siitä muita, kuten vanhempiaan.

– On mietittävä, miten voisi vaikuttaa siihen, että sukupolvien välille tulisi ymmärrys toisia kohtaan. Jokaisella meillä on omat haasteemme, Lehtonen sanoo. 

Ihminen voi tarvita eheytymistä monilla eri alueilla – myös seksuaalisuudessa. Huonoa itsetuntoa voidaan yrittää pönkittää keskittymällä ulkonäköön ja seksuaaliseen viehättävyyteen. Sosiaalinen media tukee tällaista käyttäytymistä syöttämällä nuorille jatkuvasti mielikuvaa siitä, millaisia heidän tulisi olla. Seuraukset näkyvät Lehtosen vastaanotolla. 

– Nuorten itsetunto on valitettavan hapero tällä hetkellä. Keskusteluissa olen huomannut, että erityisesti nuorilla naisilla on taustalla aina jonkinlaista rikkoutumaa seksuaalisuuden alueella. 


Sitoutuminen tuo siunauksen

Käsitykset naisen ja miehen rooleista ovat muuttuneet viime vuosikymmeninä radikaalisti. Säde Lehtonen näkee tässä ongelmia. 

– Feminismin myötä naisista on tullut maskuliinisempia, väsyneitä ja kiukkuisia. Moni mies taas on hyvin feminiininen ja vähän hukassa eikä ota vastuuta. Sen vuoksi on paljon masentuneisuutta ja yksinäisyyttä. 

Vaikka Lehtonen pitää perinteisiä roolimalleja tärkeinä, ei hän ajattele, että kaikkien tulisi toimia parisuhteissa samalla tavalla.

– Mielestäni on tärkeä tehdä sitä, mikä toimii. Se näyttää eri huusholleissa erilaiselta. Mutta naisella ja miehellä on omat, selkeät vahvuutensa, jotka he tuovat liittoon. 

Säde Lehtonen uskoo, että kristillisten arvojen mukaan eläminen ja sitoutuminen avioliittoon tuo elämään onnea ja siunausta. Hän rohkaisee nuoria asiakkaitaankin sitoutumaan. 

– Avioliitto antaa turvaa, tarkoitusta, suojaa ja suuntaa ja tuo lasten myötä myös kasvua. 

Säde Lehtonen on vieraana AlfaTV:n Ajassa-ohjelmassa. Ohjelma on katsottavissa veloituksetta Permanto-suoratoistopalvelussa (https://www.permanto.fi/) ja YouTubessa (https://www.youtube.com/@irrtvnews).

Teksti: Elina Uusikylä
Kuva: Stanislav Voronin