Elämäntaito: Tuore tutkimus paljastaa: Pojat aiempaa uskonnollisempia, tytöt voivat huonosti ja etääntyvät uskonnosta

Piispa Teemu Laajasalo on eronnut Suomen Lähetysseuran hallituksesta, jotta varainkeruuluvan saaminen ei vaarantuisi

 

Lähetysseuran toiminnanjohtaja Rolf Steffansson ja piispa Teemu Laajasalo osallistuivat Suomen Lähetysseuran vuosikokoukseen elokuussa 2020 paikan päälle. Suurin osa vuosikokousedustajista osallistui kokoukseen etänä. Kuva Kirsi Elo

Piispa Teemu Laajasalo erosi perjantaina Suomen Lähetysseuran hallituksesta ja puheenjohtajan tehtävästä. Ero liittyy Lähetysseuran parhaillaan haussa olevaan rahankeruulupaan.

Suomen Lähetysseuran hallituksen puheenjohtajana on kesästä 2019  toiminut Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Laajasalo.

Nyt kuitenkin piispa Laajasalo on jättänyt tehtävänsä Suomen Lähetysseuran hallituksen puheenjohtajana.

Ajatushautomo Kompassi Neliöb. 13.11.-10.12. MJa

”Viime keväänä voimaan tulleen uuden rahankeräyslain mukaan aiempi sakkotuomioni tuottamuksellisesta kirjanpitorikoksesta olisi saattanut vaarantaa luvan saamisen. Luvan myöntävä Arpajaishallinto antoi mahdollisuuden tehdä muutoksia seuran hallinnon järjestämiseen siten, että olisin voinut jatkaa hallituksessa, mutta oman arvioni mukaan muutokset olisivat lisänneet työtä ja kuormittaneet Lähetysseuran hallintoa kohtuuttomasti. En halua, että menneisyyteni epäonnistumiset estäisivät seuran tulevaisuuden onnistumisia, ja siksi päätin erota”, Teemu Laajasalo sanoo Lähetysseuran verkkosivuilla.

Hovioikeus tuomitsi maaliskuussa Laajasalon tuottamuksellisesta kirjanpitorikoksesta päiväsakkoihin.

Suomen Lähetysseuran hallituksen puheenjohtajuus siirtyy toistaiseksi nykyiselle varapuheenjohtaja Sari Anetjärvelle.

Tampereen piispa Matti Repo toimi Suomen Lähetysseuran puheenjohtajana ennen Teemu Laajasaloa.