Ihmisiä ja ilmiöitä: Venäjän hyökkäys karisti Timo Soinista EU-kriittisyyden: ”Ennen katsoin tahallaan sivuun, kun sopi agendaan vetää turpaan”

Valtioneuvosto myönsi perusopetusluvat kuudelle kristilliselle koululle

 

Valtioneuvosto käsitteli torstaina 1.6. yhdeksän rekisteröidyn yhdistyksen tai säätiön hakemusta perusopetuslaissa tarkoitetun opetuksen järjestämiseen.

Valtioneuvosto myönsi perusopetusluvat Kuopion kristillisen päiväkodin ja koulun kannatusyhdistys ry:lle, Keski-Uudenmaan kristillisen koulun ja päiväkodin kannatusyhdistys ry:lle, Porin kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle, Lahden kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle, CONFIDO-Pohjanmaan Kristillinen Kasvatus -Österbottens Kristliga Uppfostran ry:lle ja Rovaniemen seudun kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle. Rovaniemen järjestämislupa on uusi ja koskee vuosiluokkia 1-6, oppilasmäärä saa olla yhteensä enintään 200. Muiden koulujen osalta perusopetusluvat vakinaistettiin.

Kitinojan koulun kannattajayhdistys ry:n, Kielo International School of Dialog ry:n ja  Lappeenrannan kristillinen kasvatus ry:n järjestämislupaa koskeva hakemus hylättiin.

Sansa Neliöb 10.9.-9.10. MJa

Syksyn 2016 oppilastiedonkeruun mukaan noin 2,7 prosenttia perusopetuksen oppilaista saa opetusta yksityisessä peruskoulussa (16 651 oppilasta). Tällä hetkellä valtioneuvoston myöntämä lupa järjestää perusopetusta oppivelvollisuusikäisille on yhteensä 68:lla yksityisellä perusopetuksen järjestäjällä.