Valtioneuvosto myönsi perusopetusluvat kuudelle kristilliselle koululle

 

Valtioneuvosto käsitteli torstaina 1.6. yhdeksän rekisteröidyn yhdistyksen tai säätiön hakemusta perusopetuslaissa tarkoitetun opetuksen järjestämiseen.

Valtioneuvosto myönsi perusopetusluvat Kuopion kristillisen päiväkodin ja koulun kannatusyhdistys ry:lle, Keski-Uudenmaan kristillisen koulun ja päiväkodin kannatusyhdistys ry:lle, Porin kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle, Lahden kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle, CONFIDO-Pohjanmaan Kristillinen Kasvatus -Österbottens Kristliga Uppfostran ry:lle ja Rovaniemen seudun kristillisen koulun kannatusyhdistys ry:lle. Rovaniemen järjestämislupa on uusi ja koskee vuosiluokkia 1-6, oppilasmäärä saa olla yhteensä enintään 200. Muiden koulujen osalta perusopetusluvat vakinaistettiin.

Kitinojan koulun kannattajayhdistys ry:n, Kielo International School of Dialog ry:n ja  Lappeenrannan kristillinen kasvatus ry:n järjestämislupaa koskeva hakemus hylättiin.

Kalajoen Krist. opisto Neliöb. 8.-21.4.

Syksyn 2016 oppilastiedonkeruun mukaan noin 2,7 prosenttia perusopetuksen oppilaista saa opetusta yksityisessä peruskoulussa (16 651 oppilasta). Tällä hetkellä valtioneuvoston myöntämä lupa järjestää perusopetusta oppivelvollisuusikäisille on yhteensä 68:lla yksityisellä perusopetuksen järjestäjällä.