Ihmisiä ja ilmiöitä: Hengellistä vankilatyötä tehdään yhä – Omat kivut ja vastoinkäymiset ovat avaimia aitoihin kohtaamisiin, Jani Alanko sanoo

Oulun piispanvaalissa jo kolme ehdokasta

 

Oulun tuomiokirkko. Kuva: Kirkon kuvapankki/Sanna Krook

Raudaskylän Kristillisen Opiston rehtori Jukka Hautala ja Oulun Tuiran seurakunnan kirkkoherra, TT Niilo Pesonen ovat asettuneet ehdolle Oulun piispanvaaliin. Aiemmin ehdolle on asetettu Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalo.

Raudaskylän Kristillisen Opiston rehtori, TL Jukka Hautala (s. 1968) on toinen ehdokas Oulun hiippakunnan piispanvaalissa. Valitsijayhdistys jätti vaaliasiakirjat tuomiokapituliin pääsiäisviikolla 26.3.2018.

Jukka Hautala vihittiin papiksi vuonna 1996. Teologian lisensiaatin tutkinnon hän suoritti 2008. Vuosina 2011–2017 Hautala toimi Herättäjä-Yhdistyksen puheenjohtajana. Hautala on toiminut vuodesta 2004 Ylivieskan Raudaskylän Kristillisen Opiston rehtorina. Hän on myös Oulun hiippakunnan kirkolliskokousedustaja.

Sansa Neliöb. 11.9.-10.10. MJa

Oulun hiippakunnan piispanvaalin kolmas ehdokas on Tuiran seurakunnan kirkkoherra, TT Niilo Pesonen (s. 1968). Valitsijayhdistys jätti vaaliasiakirjat tuomiokapituliin 4.4.2018.

Niilo Pesonen vihittiin papiksi vuonna 1994. Hän väitteli teologian tohtoriksi vuonna 2004. Hän on työskennellyt mm. seurakuntapappina Oulussa ja Helsingin yliopiston tutkijana. Oulun hiippakunnan tuomiokapitulin hiippakuntadekaanina Pesonen työskenteli vuosina 2006–2013. Tuiran kirkkoherraksi hänet valittiin vuonna 2013.

Piispanvaalin ehdokasasettelu alkoi 21.3. ja päättyy 21.5.2018 klo 16. Valitsijayhdistyksen perustamisasiakirjaan tarvitaan ehdokkaan suostumus sekä vähintään 30 äänioikeutetun valitsijan esitys.

Ensimmäinen vaalikierros on 15.8.

Vaalin ensimmäinen kierros käydään keskiviikkona 15.8. Mikäli kukaan ehdokkaista ei saa ensimmäisellä kierroksella yli puolta annetuista äänistä, toinen äänestyskierros järjestetään kahden eniten ääniä saaneen ehdokkaan kesken maanantaina 3.9.2018.

Oulun piispanvaalissa äänioikeutettuja on noin 1130. Äänioikeutetuista puolet on Oulun hiippakunnan pappeja ja lehtoreita, toisen puolen muodostavat maallikkoäänestäjät.

Uusi piispa vihitään virkaansa 11.11. Oulun tuomiokirkossa. Hän aloittaa virassaan 1.11.2018, jolloin nykyinen Oulun piispa Samuel Salmi jää eläkkeelle.

Aiemmin ehdolle piispanvaaliin on asetettu Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalo sekä Raudaskylän Kristillisen Opiston rehtori Jukka Hautala.