Ihmisiä ja ilmiöitä: Onnellisuusprofessori Markku Ojanen: Iloa ja elinvoimaa ikävuosiin

Medialähetys Sanansaattajien hallituksesta uusiutuu puolet

 
Sami Jalonen esitteli itsensä videolla Sansan syyskokousväelle.

Medialähetys Sanansaattajat ry:n hallituksen jäsenehdokkaat esittelivät itsensä videolla syyskokouksessa Hyvinkäällä. Tuusulalainen Sami Jalonen sai suurimman äänimäärän ja pääsi hallitukseen vuosiksi 2020−2021. Kuva: Annaleena Pakkanen.

Medialähetys Sanansaattajat ry:n hallitukseen valittiin neljä uutta jäsentä yhdistyksen sääntömääräisessä syyskokouksessa 23. marraskuuta.

Hallituksen uusiksi varsinaisiksi jäseniksi äänestettiin teologian maisteri, toimitusjohtaja Sami Jalonen Tuusulasta, oikeustieteen maisteri, asianajaja Ville Hoikkala Keravalta sekä teologian maisteri, uskonnon ja filosofian lehtori Kati Lücke Tuusulasta. Uudeksi varajäseneksi valittiin sosionomi-diakoni, tradenomi, lähetyssihteeri Anneli Nieminen Oulusta.

Sansan hallituksen jäseninä jatkavat hallituksen pitkäaikainen puheenjohtaja, siviilioikeuden emeritusprofessori Jarno Tepora Vantaalta, myyntipäällikkö Mikko Hurskainen Hyvinkäältä, erityisopettaja Susanna Peltonen Tammelasta sekä varajäsenenä erikoislääkäri ja dosentti Pirjo Immonen-Räihä Kaarinasta.

KRS Krito 10.-23.6.

Sansan hallitus koostuu kuudesta varsinaisesta jäsenestä ja kahdesta varajäsenestä, jotka valitaan kahdeksi vuodeksi kerrallaan. Syyskokouksessa Hyvinkäällä käsiteltiin myös muun muassa vuoden 2020 toimintasuunnitelmaa ja talousarviota, jotka hyväksyttiin pienin muutoksin. Tuleva vuosi on Sansan Aasia elämään -teemavuosi.

 
Sansa artikkeliban.1.5.- MJa