Armo kuljetti Evankelisten kesäjuhlilla Seinäjoella

 

Kuvassa Evankelisen lähetysyhdistyksen päätoimikunta.

Evankelinen lähetysyhdistys ELY juhli 10-vuotista taivaltaan Evankelisilla kesäpäivillä Seinäjoella 8.-10.6. Päivien teemana oli Armo kuljettaa.

Evankelinen lähetysyhdistys – ELY ry:n valtakunnallisia kesäjuhlia vietetään viime viikonloppuna Seinäjoella. Juhlat käynnistyivät perjantai-iltana Lakeuden Ristissä Hyvässä seurassa 10 vuotta -tilaisuudella, jossa juhlapuhujina ovat Lapuan hiippakunnan piispa Simo Peura, Seinäjoen kaupunginjohtaja Jorma Rasinmäki sekä Etelä-Pohjanmaan Perheasiain neuvottelukeskuksen johtaja Eija Harmanen. Evankelisen lähetysyhdistyksen kymmenvuotisen historian matkalta välähdyksiä iltaan tuovat ELYn hallituksen pj. Pekka Knuutti ja aluepappina toiminut pastori Pekka Kiviranta (eläk.). Vuosi 2018 on Evankelisen lähetysyhdistyksen 10-juhlavuosi. Juhlien teema Armo kuljettaa nousee tutusta Siionin Kanteleen laulusta (339), johon sanoituksen on tehnyt TT Eija Harmanen.

Elvan seurakunnan kirkkoherra Vallo Ehasalu Virosta toi terveiset lauantain iltapäivän lähetysjuhlaan, jossa mukana oli myös Nepalin lähettinä vuosia toiminut Kirsti Kirjavainen.  Lauantain raamattuopetuksen piti arkeologi, TT Eero Junkkaala aiheesta ”Kuljettaako armo jo Vanhassa Testamentissa?” Sunnuntaina pääjuhlassa Raamatusta opetti johtava kappalainen Markku Orsila Peräseinäjoelta.

Oikeus Sanaan_SEKLkesäkeräys1kk_vuosisop

Sunnuntaina ohjelmassa oli sukupolvien messu, jossa saarnasi rovasti Sakari Nurmesviita. Ryhmä Solinakuorolaisia, johtajanaan Suvi Lehtimäki, avustavat messussa. Sakari Nurmesviita on toiminut Jämsän kirkkoherrana sekä lähetystyössä Keniassa ja ulkosuomalaistyössä mm. Kanadassa Pirjo-vaimonsa kanssa. Piirtävänä ”Saku-vaarina” tunnettu rovasti Nurmesviita kertoi ja piirsi lapsille Raamatun kertomuksia lasten pikkukirkossa juhlien aikana. Sukupolvet yhdessä -teemalla jatkettiin myös sunnuntain päiväjuhlassa, jossa puhujavieraana oli perheterapeutti ja kirjailija Saara Kinnunen.

Juhlat tarjosivat myös monipuolisesti musiikillista antia. Perjantaina aloitettiin vauhdikkaasti mustaa gospelia esittävän Pop Up Gospel -kuoron konsertilla. Lauantaina vietettiin Siionin Kannel -messua, jossa saarnasi virolainen piispa Joel Luhamets. Lauantai-iltana kanttori Maria Väinölä musisoi urkukonsertissa Lakeuden Ristissä. Juhlilla kuultiin myös Seinäjoen Kamarikuoroa sekä Seinäjoen seurakunnan kanttoreita.

Evankeliset kesäjuhlat järjestivät yhteistyössä ELY ry ja Seinäjoen seurakunta.

Evankelinen lähetysyhdistys ELY perustettiin vuonna 2008. Yhdistyksen juuret ovat evankelisessa herätysliikkeessä. Uuden yhdistyksen perustamisen taustalla olivat ristiriidat virkakysymyksessä. Kiistojen kärjistyttyä naispappeuden hyväksyvät evankeliset päättivät erkaantua Suomen Luterilaisesta Evankeliumiyhdistyksestä