Vapaakirkon kesäjuhlilla siunattiin uusia lähtijöitä

 
 

Raisa ja Jani Jalo siunattiiin pitkäaikaiseen Keniassa tehtävään lähetystyöhön. Siunaamassa oli kirkkokunnan johtoa sekä lähettävien seurakuntien edustajia. Kuva: Esko Kallioniemi

Vapaakirkon kesäjuhlia vietettiin 2.-7. kesäkuuta. Perinteisessä sunnuntain juhlajumalanpalveluksessa jaettiin 12 Vapaakirkon pastorin ja työntekijän valtakirjaa sekä siunattiin yksi pariskunta pitkäaikaiseen lähetystyöhön.

Suomen Vapaakirkon kesäjuhlien perinteisiin on jo pitkään kuulunut valtakirjojen jako, uusien työntekijöiden siunaaminen ja ehtoollinen.

Sunnuntaina 7. kesäkuuta päättyneiden juhlien päätöspäivänä jaettiin yhteensä 12 Vapaakirkon pastorin ja työntekijän valtakirjaa teologiset opintonsa päättäneille. Juhlakansa sai myös olla siunaamassa uusia lähettejä pitkäaikaiseen lähetystyöhön.

Raisa ja Jani Jalo lähtevät vammaistyöhön Keniaan kuluvan kesän aikana.

—Jumala kutsui meitä lähetystyöhön jo vuosia sitten. Me painoimme kutsua alas, se on liian vaikeaa tai miksei joku muu lähde, Jani Jalo kertaa.

—Jumala odotti, että me olimme valmiita sanomaan: Tapahtukoon sinun tahtosi. Vie, Herra, minne sinä tahdot meitä viedä.

Kun Jalot vastasivat Jumalan kutsuun myöntävästi, syntyi valtava into lähetystyötä kohtaan. Samoin he kokivat hätää niiden puolesta, jotka eivät voi sanomaa kuulla.

Aluksi Kenia oli heille hyvin vieras maa. Jalot aloittivat opiskelun Teopoliksessa lähetyslinjalla ja pastorilinjalla. He myös kävivät tutustumassa Keniaan.

—Kun on vähänkään mietityttänyt, tuleeko tästä mitään, Jumala on vahvistanut, että olette oikealla tiellä, Jani Jalo toteaa.

Valmisteluja ja lähtemisen kipuja

Kevät on mennyt valmisteluissa ja valmisteluita on vielä tulossakin. Tie ei ole helppo, mutta kun ei tarvitse omissa voimissa lähteä, on turvallinen olo.

—Haluamme lähteä sinne, mihin Jumala meitä kutsuu. Jos me voimme omalla pienellä elämällämme olla edistämässä vammaisten lasten asemaa ja saavuttamassa kansoja, haluamme sen tehdä, Raisa Jalo kommentoi.

—Lähteminen ei ole helppoa. Jokaisella lähetillä on oma polkunsa ja tarinansa. Erityisesti siksi, että omat lapsemme jäävät kotimaahan. Se on kova paikka, vaikka he ovat jo nuoria aikuisia. Haluamme olla kuuliaisia, vaikka se ei aina ole helppoa.

Jalot ovat lähetystyössä yhteistyössä SVK Mission sekä Fida Internationalin kanssa, ja heitä lähettämässä on lukuisia vapaa- ja helluntaiseurakuntia.

Seuraavaksi:

Vapaakirkon kesäjuhlilla yli 6000 kävijää: ”Teopoliksen upea miljöö pääsi oikeuksiinsa”