Eurooppa ajautuu kohti yhä vapaampaa eutanasiaa

 
 

Suomessa eutanasia ei ole laillista, mutta kansalaisaloite sen mahdollistamisesta on parhaillaan eduskunnan käsiteltävänä. Kuvituskuva: Pixabay

Euroopassa yhä useampi maa laajentaa eutanasialainsäädäntöään. Suomessa muun muassa kristillisdemokraattien kansanedustajat ja lääkärit Päivi Räsänen ja Sari Tanus ovat tuoneet vahvasti esiin kantansa eutanasiaa vastaan ja korostaneet hyvän palliatiivisen hoidon merkitystä vaihtoehtona. 

Monet Euroopan maat – kuten Ranska, Belgia, Alankomaat ja Iso-Britannia – ovat ottamassa askelia kohti eutanasian sallimista tai sen laajentamista, kertoo CNE News artikkelissaan 28.5.2025. Näitä maita yhdistää pyrkimys korostaa yksilön itsemääräämisoikeutta.

Esimerkiksi Ranskassa parlamentin alahuone on hiljattain hyväksynyt lakialoitteen, joka sallisi avustetun kuoleman henkilöille, jotka kokevat ”jatkuvaa, sietämätöntä fyysistä tai psyykkistä kärsimystä”. Belgiassa puolestaan harkitaan parhaillaan dementiapotilaiden sisällyttämistä eutanasialain piiriin. 

Alankomaissa eutanasialaki hyväksyttiin jo vuonna 2002, mutta sitä on sittemmin laajennettu koskemaan myös psyykkisistä sairauksista kärsiviä nuoria. Siellä eutanasiaa haetaan yhä useammin psyykkisen kärsimyksen perusteella – kehitys, joka herättää huolta erityisesti nuorten kohdalla, sillä heidän elämäntilanteensa voi vielä muuttua merkittävästi.

Iso-Britanniassa eutanasia ei ole vielä laillista, mutta aiheesta on parhaillaan käsiteltävänä lakiesitys, joka mahdollistaisi terminaalivaiheessa oleville potilaille oikeuden avustettuun kuolemaan tietyin ehdoin. 

Suomen linja ja vastustus

Suomessa eutanasia ei ole laillista, mutta kansalaisaloite sen mahdollistamisesta on parhaillaan eduskunnan käsiteltävänä. Yksi näkyvimmistä aloitteen vastustajista on kansanedustaja, lääkäri ja kristillisdemokraattien Päivi Räsänen, joka on ollut johdonmukainen ääni eutanasiaa vastaan niin eduskunnassa kuin julkisessa keskustelussa.

Myös toinen kristillisdemokraattien kansanedustaja, erikoislääkäri Sari Tanus, on tuonut vahvasti esiin vastustuksensa eutanasian laillistamista kohtaan. Esimerkiksi syyskuussa 2024, kun eduskunta käsitteli eutanasian sallimiseen tähtäävää kansalaisaloitetta, Tanus ilmaisi selkeästi kantansa ja korosti useissa yhteyksissä hyvän palliatiivisen hoidon merkitystä vaihtoehtona. Hänen mukaansa laadukas saattohoito tarjoaa ihmisarvoisen ja kärsimystä lievittävän tien elämän loppuvaiheessa ilman, että kuolemasta tehdään ratkaisu.

Jos itsemääräämisoikeus oikeuttaa kuoleman, kuinka voidaan enää uskottavasti ehkäistä muita itsemurhia?

Päivi Räsänen puolestaan otti kantaa aiheeseen Iltalehden Ukkola-ohjelmassa 28.5.2025, korostaen lääketieteellistä peruskysymystä: onko meillä keinot turvata ihmiselle hyvä kuolema ja merkitykselliset hetket ennen sitä? Hän painotti, että hyvä saattohoito ja palliatiivinen hoito ovat kehittyneet huomattavasti pidemmälle kuin mitä kansalaiset yleisesti tiedostavat.

Räsänen on myös varoittanut eutanasian viestistä: jos itsemääräämisoikeus oikeuttaa kuoleman, kuinka voidaan enää uskottavasti ehkäistä muita itsemurhia? Hän huomauttaa, että eutanasian sallineissa maissa itsemurhaluvut ovat usein nousseet – ja että tämä kehitys lähettää huolestuttavan viestin erityisesti sairaille ja vammaisille ihmisille heidän elämänsä arvosta.

Taloudelliset näkökulmat herättävät huolta

Päivi Räsänen nosti esiin myös taloudelliset ulottuvuudet Iltalehden Ukkola-ohjelmassa viitatessaan Iso-Britannian ajankohtaiseen eutanasialainsäädännön käsittelyyn. Hän muistutti, että Britanniassa on julkaistu hallituksen tilaama vaikutusarviointi, jossa tarkasteltiin paitsi eettisiä ja yhteiskunnallisia, myös taloudellisia seurauksia.

Arviossa todettiin, että mikäli eutanasia otettaisiin käyttöön, Iso-Britannian terveydenhuollon kustannuksissa voitaisiin säästää jopa 80 miljoonaa dollaria vuodessa. Taustalla on havainto, että noin puolet terveydenhuollon kokonaismenoista kohdistuu elämän viimeiseen kuuteen kuukauteen. 

Räsänen varoitti tällaisesta kehityksestä, jossa ihmishenkiä aletaan tarkastella taloudellisten säästöjen näkökulmasta. Hänen mukaansa eutanasian laillistaminen voi johtaa siihen, että elämän arvoa mitataan rahassa ja kuinka tämä kehitys on erityisen vaarallinen yhteiskunnassa, jossa heikoimmassa asemassa olevat tarvitsevat eniten suojaa ja tukea.

Näkemykset jakautuvat

Eri maiden lääkärikunnat ovat jakautuneita suhtautumisessaan eutanasiaan. Esimerkiksi Ranskassa jopa 80 prosenttia terveydenhuollon ammattilaisista ei olisi valmiita määräämään kuolettavia lääkkeitä, ja valtaosa palliatiivisen hoidon asiantuntijoista vastustaa uutta lakia. Belgiassa ja Alankomaissa lääkärien suhtautuminen vaihtelee erikoisalan ja henkilökohtaisen vakaumuksen mukaan. 

Myös kristilliset kirkot ovat esittäneet voimakkaita vastalauseita. Esimerkiksi useat Ranskan piispat ovat varoittaneet ”kuoleman avustamisesta” moraalisesti vaarallisena tienä. Norjassa, jossa eutanasia ei ainakaan toistaiseksi ole vielä laillista, käydään asiasta parhaillaan kiivasta poliittista ja uskonnollista keskustelua. 

Suomessa kirkolliset ja konservatiiviset tahot ovat tukeneet Räsäsen näkemyksiä. Myös Suomen Lääkäriliitto vastustaa edelleen eutanasian laillistamista.

Lähteet:

Europe is moving towards an always freer euthanasia

“Jos nelikymppinen perheenisä haluaa kuolla” – Päivi Räsänen ja Tere Sammallahti ottivat yhteen

Eutanasia jakaa eduskuntaa – puolustajat haluavat parantumattomasti sairaille oikeuden kuolinapuun | Politiikka | Yle

Seuraavaksi:

Pekka Simojoki Kylväjän Kesäpäivillä: ”Sali on täynnä potentiaalia ja tekosyitä. Tämä on yhteinen juttu”