Uutiset: Intialainen Vishal Mangalwadi toivoo länsimaiden palaavan koulujensa ja yliopistojensa kristillisille juurille

Vivamossa lauletaan yli rajojen

 

Laulut ja virret yhdistävät eri perinteistä tulevia kristittyjä vaeltajia.

Vivamon Särkyneen sydämen kirkossa Lohjalla lauletaan Uskon lauluja yli rajojen perjantai-iltana 22.3.
– Hiljaisen viikon alla on hyvä kokoontua yhteen, etsimään enemmän sitä mikä meitä yhdistää kuin sitä mikä meitä erottaa, toteaa illan koollekutsuja, Vivamon toimintakeskuksen johtaja Anna-Mari Kaskinen.

Ilta alkaa ehtoollisen vietolla klo 18.30. Sen jälkeen avataan lauluaarteistoja eri perinteistä yhteiseksi iloksi ja rakennukseksi.

Mukana laulua virittelemässä ovat Herättäjä-yhdistyksen Lohjan paikallisosastosta Liisa Partanen ystävineen, evankelisen herätysliikkeen edustajat Pekka Luoma ja Taina Salmela, vapaakirkollista perinnettä edustaneen Hilja Aaltosen laulujen säveltäjä ja tulkitsija Hannu Huhtala, Helsingin ortodoksisen seurakunnan jäsen Marjatta Muukkonen, kanttori Matti Kolehmainen ja Anna-Mari Kaskinen. He kertovat valitsemistaan lauluista ja siitä, miksi juuri ne ovat heille tärkeitä.

Sansa neliöb. 1.-30.5.