Usko rakentuu vahvalle kalliolle – Kiinan kristityt haluavat lukea Raamattua itse

 
 
Kiinalainen hymyilee Raamattu kädessään kanakopin edessä.

Kiinassa asuu 1,3 miljardia ihmistä, jotka eivät ole koskaan kuulleet rakastavasta Jumalasta tai pitäneet kädessään Raamattua. Tarve selkeälle kristilliselle opetukselle on valtavan suurta. Kentällä on monenlaista saarnaajaa, jotka toimivat omista lahjoistaan ja näkökulmistaan käsin. Silti jokaisen uskovan on tärkeää tuntea Raamattua itsekin.

Raamattu pitäisi saada jokaisen ihmisen saataville, jotta jokainen saisi kuulla evankeliumin kirkkaasti, kasvaa armossa ja vahvistua uskon tiellä. Raamatun tunteminen juurruttaa totuuteen ja tuo toivoa.

Aiemmin, kun halusin ymmärtää Jumalan totuutta, minun piti vaan luottaa siihen, mitä saarnassa sanottiin. Nyt voin käännellä Raamatun sivuja. En vieläkään tiedä Jumalasta kovin paljoa, mutta olen alkanut tuntea hänen sanaansa”.

Li Juzhi, Kiina

Miljoonat kristityt Kiinan maaseudulla tarvitsevat Raamatun

Kristittyjen määrä on kasvanut räjähdysmäisesti Kiinassa. Epävirallisten arvioiden mukaan uskovien määrä on jopa 37-kertainen verrattuna vuoteen 1949. Kasvua vauhdittaa Jumalan sanan levittäminen painamalla ja jakamalla Raamattuja sekä opettamalla.

Kirkkojen johtajat kertovat, ettei vuodessa painettujen Raamattujen määrä vastaa alkuunkaan kristittyjen tarpeeseen. Pelkästään tämän vuoden tarve on painaa 1,8 miljoonaa Raamattua ja jakaa 70 000 ilmaiseksi köyhimmille kristityille.

”Sain tänään isotekstisen Raamatun seurakunnalta. Olen syvästi kiitollinen kristityille, jotka niin avokätisesti antoivat sen minulle. Jumala on viisaudessaan kuullut pyyntöni ja vastannut siihen seuraajiensa kautta.”  Zhang Changsui, 80, Kiina.

Painokoneet valmiina – vain paperi puuttuu

Vuonna 1987, tuskin kymmenen vuotta kulttuurivallankumouksen päättymisen jälkeen, Yhtyneet Raamattuseurat perusti Ystävyyden kirjapainon – Amity Printing Pressin Nanjingiin, Kiinaan. Kirjapaino käytti 1980–90-luvuilla suurelta osin suomalaista raamattupaperia.

Miljoonat Raamatut käyvät läpi lupaprosessin, että ne voidaan painaa. Vuosien varrella Amity Printing Pressissä on tuotettu Raamattuja yli 140 maan tarpeisiin.

Tämän hetken suurin haaste on materiaalien kallistuminen. Vaikka yhden Raamatun paperi maksaa vain n. 2,15 €, isot tuotantovolyymit tekevät paperin hankinnasta kallista. Useat Pipliaseurat länsimaissa järjestävät rahankeräyksiä, jotta painotaloon voidaan hankkia paperia. Tähän osallistuvat myös Suomen Pipliaseura ja sen lahjoittajat.

Seuraavaksi:

Juha Christensen junaili Acehin viidakkoon rauhan, jonka Martti Ahtisaari neuvotteli ja sai siitä Nobelin palkinnon