Sleyn yt-neuvottelut saatiin päätökseen – kaksi työsuhdetta päättyy

 

Sleyn Luther-kirkko Helsingissä siunattiin käyttöön helluntaina 2016. Kuva: Ville Huuri

Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen alkuvuodesta käynnistyneet yt-neuvottelut on saatu päätökseen. Yhdistyksen hallitus päätti 14.2. kokouksessaan, että Sleyn talouden tasapainottamiseksi henkilöstökuluja karsitaan n. 500 000 euroa.

Sleyn hallitus piti vuoden 2019 ensimmäisen kokouksensa Lahden Luther-kirkolla torstaina 14.2. Kokouksen asialistalle oli henkilöstöön kohdistuvista säästötoimista päättäminen osana Sleyn talouden tasapainottamista. Hallituksen tekemän päätöksen säästövaikutus on noin 10 henkilötyövuotta, mikä merkitsee noin 500 000 euroa vuodessa.

Päätös pitää sisällään kahden työsuhteen päättämisen ja kotimaantyön ja hallinnon työntekijöiden neljän viikon lomautuksen. Lisäksi kulujen karsimiseksi sovittiin useista pienemmistä toimenpiteistä kuten johtoryhmän jäsenten vapaaehtoisesta, määräaikaisesta palkanalennuksesta.

Dei Neliöb. 9.2.-3.3.

Hallituksen kokouksessa päätettiin myös lisäinvestoinneista. Karkun evankelinen opisto saa uuden majoitusrakennuksen. Lisäksi opiston kokeiluluontoiselle matkailupalvelutoiminnan aloittamiselle näytettiin vihreää valoa.