Ihmisiä ja ilmiöitä: Koronatartuna oli viedä äänen lisäksi koko Tom Bollströmin elämän – ”Koin olevani Jumalan kanssa kasvokkain” Elämäntaito: Vatikaanin uusi dokumentti listaa ihmisarvon “raskaat loukkaukset” – Ihmisellä on oikeus elämään, ei kuolemaan

Kirkolliskokousvaalien alustava tulos selvillä – Katso lista uusista kirkolliskokousedustajista hiippakunnittain

 

Kirkoliskokous oli koolla viimeistä kertaa nykyisellä kokoonpanolla viime marraskuussa. Kuva: Aarne Ormio

Kirkolliskokousvaalit 2024 käytiin tiistaina 13. helmikuuta. Kirkolliskokoukseen valittiin kaikkiaan 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa.

Kirkolliskokoukseen on valittu seuraavat henkilöt kaudelle 1.5.2024–30.4.2028:

Espoon hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

IK-opisto, neliöb. 15.-28.4.

Raunu Päivi, Toivoa on
Lumijärvi Johanna, Kirkkomme puolesta
Lehto Carita, Toivoa on
Tähtinen Tapio, Toivoa on
Auvinen Miika, Kirkkomme puolesta
Rantala Sirpa, Toivoa on
Eräpolku Merja, Kirkkomme puolesta

Valitut pappisedustajat:

Mäkinen Mimosa, Toivoa on
Zitting Heidi, Toivoa on
Vähäsarja Juha, Kirkkomme puolesta

Helsingin hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat aakkosjärjestyksessä:

Grünthal Lauri (Tulkaa kaikki)
Jääskeläinen Jouko (Sanasta Elämään)
Kopperoinen Samuel (Sanasta Elämään)
Mithiku Hanna (Tulkaa kaikki)
Perilä Juha (Elävä kirkko)
Rämö Eve (Tulkaa kaikki)
Voipio-Pulkki Liisa-Maria (Tulkaa kaikki)
Vuori Wiking (Tulkaa kaikki)

Valitut pappisedustajat aakkosjärjestyksessä

Antola Tuomas (Tulkaa kaikki)
Antturi Arto (Kaikkien kirkko)
Mulari Marjut (Tulkaa kaikki)
Vähäkangas Päivi (Tulkaa kaikki)

Kuopion hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Helena Ahonen, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat
Pekka Niiranen, Yhteisellä matkalla
Tarja Välimäki, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat
Juuso Kopperoinen, Yhteisellä matkalla
Helena Hulmi, Pohjois-Karjalan seurakunnat
Juha-Pekka Rusanen, Kirkko keskellä arkea ja juhlaa

Valitut pappisedustajat:

Salla Romo, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat
Sanna Husso, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat
Olli Kortelainen, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat

Lapuan hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Liisa Kuparinen (Avara kirkko)
Eino Nissinen (Kirkko lähellä sinua)
Kai Niemelä (Seurakuntaväki)
Jaana Metsäranta (Kirkko keskellä kylää)
Karoliina Vallipuro (Avara kirkko)
Tuulia Kuntsi (Avara kirkko)
Marjatta Hautala (Kirkko lähellä sinua)

Valitut pappisedustajat:

Markku Orsila (Avara kirkko)
Ari Auranen (Kansankirkko tänään)
Riku Bucht (Avara kirkko)
Jussi Peräaho (Kansankirkko tänään). 

Riku Bucht valittiin arvalla hänen saatua saman äänimäärän Kalle Hiltusen (Avara kirkko) kanssa.

Mikkelin hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Vänskä Vuokko, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki
Kuisma Minni, Tulkaa kaikki – Mikkelin hiippakunta
Simolin Kari, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki
Tamski Minttu, Tulkaa kaikki – Mikkelin hiippakunta
Tella Airi, Rakennamme yhteistä kirkkoa
Kuronen Marja, Mikkelin hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki
Raikaslehto Henna Tulkaa kaikki – Mikkelin hiippakunta

Valitut pappisedustajat

Kinnunen Anna, Avoin kirkko
Juntunen Sammeli, Kirkon rakentajat
Lehtinen Mirva, Avoin kirkko
Särkiö Pekka, Kirkon rakentajat

Oulun hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Juha Nivala, Tulevaisuuden kirkko
Hannu Kallunki, Kristillisten arvojen puolesta
Jukka Paananen, Elämän lähteellä – toimiva seurakuntaväki
Janne Kaisanlahti, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat
Markku Hekkala, Tulevaisuuden kirkko
Asko Syrjälä, Kristillisten arvojen puolesta
Hannu Kippo, Elämän lähteellä – toimiva seurakuntaväki
Tuula Okkonen, Tulevaisuuden kirkko
Olli Heikkilä, Kristillisten arvojen puolesta

Saamelaiskäräjät on valinnut kirkolliskokouksen ja hiippakuntavaltuuston edustajakseen Aslak Pekkalan.

Valitut pappisedustajat:

Niilo Pesonen, Mahdollisuuksien kirkko
Satu Saarinen, Mahdollisuuksien kirkko
Pauli Niemelä, Kansankirkon rakentajat
Heikki Holma, Tunnustuksellinen ehdokaslista

Tampereen hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat aakkosjärjestyksessä:

Kalle Mäki (Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki)
Seppo Parkkila (Kokoomuksen kirkolliskokousvaalin valitsijayhdistys)
Tuomas Kauppinen (Avara kirkko)
Matti Mäkinen (Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki)
Seppo Pirhonen (Keskustalainen seurakuntaväki)
Matti Huomo (Kokoomuksen kirkolliskokousvaalin valitsijayhdistys)
Leevi Karisalmi (Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit)
Katariina Kojo (Avara kirkko)

Valitut pappisedustajat aakkosjärjestyksessä:

Leena Sorsa (Avara kirkko)
Heidi Pitkänen (Avara kirkko)
Jari Kemppainen (Kirkon rakentajat)
Karoliina Löytty (Avara kirkko)

Turun arkkihiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Lauri Palmunen (Keskustan ja sitoutumattomat)
Tommy Björkskog (Kokoomus ja sitoutumattomat)
Maria Lahtinen (Muutoksen tuuli)
Suvi Routasalo (Keskusta ja sitoutumattomat)
Tiina Tunturi (Kokoomuksen ja sitoutumattomat)
Harri Saine (Keskustan ja sitoutumattomat)
Anna Lintunen (Muutoksen tuuli)
Timo Vehviläinen (Sillanrakentajat)

Valitut pappisedustajat:

Pauliina Järvinen, Raisio, Muutoksen tuuli ehdokaslista
Ville Auvinen, Turku, Sillanrakentajat ehdokaslista
Sofia Flinck, Turku, Muutoksen tuuli ehdokaslista
Sari Lehti (Muutoksen tuuli) valittiin arvalla, hänen saatua saman äänimäärän Jukka Hautalan ja Toni Pätsin kanssa.

Porvoon hiippakunta

Valitut maallikkoedustajat:

Martina Harms-Aalto, En kyrka för alla
Anita Ismark, En kyrka för alla
Göran Stenlund, För Kristi kyrka

Ahvenanmaan rovastikunnan maallikkoedustaja Olof Widén (En kyrka värd namnet) valittiin sopuvaaleilla.

Ahvenanmaan rovastikunnan pappien äänet eivät ole saapuneet postitse päivän aikana. Näin ollen pappisvaalien tuloksia ei voida vielä julkaista.

Tulokset ovat alustavia ja vahvistamattomia. Vaalilautakunnat vahvistavat vaalien tulokset 19.2.2024.