Heidät valittiin kirkolliskokoukseen

 

Kirkolliskokous Turun kristillisessä opistossa 3.11.2015. KUVA: Kirkon kuvapankki/Aarne Ormio

Kaikkien yhdeksän hiippakunnan alustava vaalitulos Suomen ev.-lut. kirkon kirkolliskokousvaalissa on ratkennut.

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokousvaalit toimitettiin eilen 9. helmikuuta. Alla ovat lueteltuina valitut henkilöt kustakin hiippakunnasta ehdokaslistoittain. Tulokset ovat alustavia ja vahvistamattomia. Vaalilautakunta vahvistaa vaalin tulokset 15. helmikuuta 2016.

Helsingin hiippakunta

Maallikot:

Tulkaa kaikki -ehdokaslista:
Ojala, Sami
Korolainen, Katri
Korhonen, Johanna
Weuro, Jaakko

SEKL neliö1kk talvi

Usko ja yhteys -ehdokaslista:
Halonen, Reino
Jääskeläinen, Jouko

Elävä kirkko kaupungissa -ehdokaslista:
Lehmuskallio, Paula
Leppiniemi, Jarmo

Papit:

Tulkaa kaikki -ehdokaslista:
Hallamaa, Jaana
Hiilamo, Kirsi-Marja

Kaikkien kirkko -ehdokaslista:
Antturi, Arto

Viinipuu -ehdokaslista:
Toiviainen, Minna Marjaana

Maallikkovaalin äänestysprosentti on  82,7 %. Pappisvaalin äänestysprosentti on 56,7 %.

Lapuan hiippakunta

Maallikot:

Seurakuntaväen ehdokaslista:
Puhalainen Erkki

Kirkko keskellä kylää -ehdokaslista:
Mäntymaa Mirjami
Ylä-Autio Ilmari

Kirkko keskellä arkea ja juhlaa -ehdokaslista:
Aula Maria Kaisa
Hautala Marjatta
Leppänen Johannes
Ylinen Jouko

Papit:

Lapuan hiippakunnan papit -ehdokaslista:
Orsila Markku
Salomäki Matti
Sariola Heikki

Tampereen hiippakunta

Maallikot:

Keskustalainen seurakuntaväki -ehdokaslista:
Aakula Kari


Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki:
Ansaharju Aulis
Koskelo Aimo
Nummela Leif
Rinne Riku
Simojoki Pekka

Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit:
Karttunen Elina
 

Kokoomus:
Korpela Marja-Leena
Lipponen Varpu


Tulkaa kaikki:
Ojansuu-Kaunisto Kirsi


Papit:

Kansankirkon rakentajat:
Kemppainen Jari
Pelkonen Heikki


Ihmisen ja kirkon puolustajat:
Ruusukallio Ulla
Silfverhuth Olli-Pekka

Yhdessä kirkkomme parhaaksi:
Räsänen Niilo


Turun arkkihiippakunta

Maallikot:

Sosiaalidemokraattinen -ehdokaslista:
Pertti Rajala

Sillanrakentajat -ehdokaslista:
Annika Määttänen

Kokoomuksen ja sitoutumattomien -ehdokaslista:
Aarto Jalava
Risto Tuori

Partiotyön ystävät -ehdokaslista:
Mari Korhonen

Keskustan ja sitoutumattomien -ehdokaslista:
Pekka Heikkilä
Lauri Palmunen
Harri Saine

Papit:

Yhdessä -ehdokaslista:
Tuija Kruus
Tapani Rantala

Sillanrakentajat -ehdokaslista:
Ville Auvinen
Erkki Koskenniemi

Arkkihiippakunnassa maallikkovaalin äänestysprosentti oli 88,4 %. Pappisvaalin äänestysprosentti oli 67,2 %.

Porvoon hiippakunta

Maallikot:

För folkkyrkan -lista:
Hagman Patrik
Westerlund Åsa A

Kristus är väldens ljus -ehdokaslista:
Stenlund Göran

Papit:

Tillsammans för en medmänslig och tjänande kyrka -ehdokaslista
Steffansson Rolf
Åstrand Bo-Göran

Ahvenanmaan rovastikunta:

Tradition och frimodighet -lista:
Gammals Bror

Espoon hiippakunta

Maallikot:

Kevään kirkko -ehdokaslista:
Jalava Markku
Salli Päivi


Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista:
Karppinen Hannele
Kaskinen Anna-Mari
Lumijärvi Johanna
Sorvari Heikki
Tähtinen Tapio

Papit:

Kevään kirkko -ehdokaslista:
Linnoinen Päivi
Salo Kalervo


Yhteinen kansankirkko -ehdokaslista:
Turtiainen Jouni

Mikkelin hiippakunta

Maallikot:

Ihmisten kanssa elävä kirkko -ehdokaslista:
Seija Kuikka
Olli Loikkanen

Etelä-Karjalan laajapohjainen kirkko eläväksi -ehdokaslista:
Ilkka Pöyhönen
Liisa Teräslahti

Elävän seurakunnan puolesta -ehdokaslista:
Risto Rasimus

Yhteistyön kirkko -ehdokaslista:
Eeva-Riitta Hahtola

Papit:

Kirkon parhaaksi -ehdokaslista:
Sammeli Juntunen

Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista:
Matti Perälä

Arjen halleluja -ehdokaslista:
Juha Tanska

Kuopion hiippakunta

Maallikot:

Yhteisellä matkalla -ehdokaslista:
Huttunen Markku
Ketonen Matti
Niiranen Pekka

Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista:
Kosonen Pekka

Kirkko keskellä arkea ja juhlaa -ehdokaslista:
Pulkkinen Marjatta

Joensuun rovastikunta -ehdokaslista:
Väistö Eevi

Papit:

Yhteisen tulevaisuuden rakentajat -ehdokaslista:
Kemppainen Aila
Mäkinen Aulikki
Reinikainen Tiina

Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista:
Malinen Oiva

Oulun hiippakunta

Maallikot:

Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista:
Janne Kaisanlahti

Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista:
Antti Savela
Matti Taskila

Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista:
Marianna Parpala
Jukka Harvala
Sirkka-Liisa Myllylä
Mikko A. Himanka

Tulkaa kaikki/Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista:
Tuula Okkonen 

Papit:

Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista:
Pauli Niemelä

Tunnustuksellinen-ehdokaslista:
Pasi Palmu

Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista:
Helena Paalanne
Jukka Hautala

Kirkolliskokoukseen valitaan kaikkiaan 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa kaudelle 1.5.2016–30.4.2020.

 
Uusi Tie ilmainen