Hyvät: Äänisisällöt rynnistivät viestintämarkkinoille – Miten pärjää kotimainen kristillinen podcast? Yleinen: ”Osa saattohoitopotilaista kaipaa hengellistä tukea enemmän kuin mitään muuta”

Artistit ja seurakunnat kutsuvat tukemaan Ukrainaa ja rukoilemaan rauhan puolesta

 

Helsingin tuomiokirkon portailla tuetaan toisena pääsiäispäivänä Ukrainaa. Radio Dei välittää maanantaina 18. huhtikuuta Senaatintorilta suorana ekumeenisen rukoushetken Ukrainan ja maailman rauhan puolesta kello 12 alkaen.

– Sota Ukrainassa pakottaa sanomaan ääneen, että me emme hyväksy sodan kylmiä tekoja. Toisena pääsiäispäivänä kokoonnutaan eri puolilta kaupunkia Tuomiokirkon rappusille, koska haluamme antaa yhteisen ja selkeän viestin: tässä kaupungissa emme ole toisia vastaan emmekä anna periksi vaan teemme töitä sovinnon puolesta ristiriidan ja vihan sijasta, perustelee Helsingin seurakuntayhtymän johtaja, kirkkoherra Juha Rintamäki.

Tilaisuus alkaa rauhankellojen soitolla, johon yhtyvät Helsingissä eri kirkkokuntien kirkot soitollaan. Tuomiokirkon portailla esiintyvät muun muassa Cantores Minores ja ortodoksinen Pyhän Andreaan nuorisokuoro.

Perheniemi Neliöb. 27.3.- MJa

– Me kuulumme niihin, jotka sytyttävät elämässä valoja eivätkä toimi pimeyden suojissa. Meille toivo tarkoittaa näkyä kaiken keskellä siitä, että sinä, minä ja me selviämme kyllä yhdessä tästäkin, Rintamäki sanoo.

”Kutsumme jokaisen, joka uskoo ihmiselämän arvoon, kokoontumaan yhteen Ukrainan tueksi sen kamppailussa rauhan, demokratian ja itsenäisyyden puolesta.”

Senaatintorilla kuullaan eri kirkkokuntien edustajien lyhyitä puheenvuoroja ja rauhanrukouksia. Helsingin kaupungin tervehdyksen tuo apulaispormestari Daniel Sazonov. Lisäksi rappusilla lauletaan yhdessä pääsiäistroparia eri kielillä ja Hyvyyden voiman ihmeelliseen suojaan eli virsi 600.

Tilaisuuteen odotetaan ristisaattoja ja kulkueita eri puolilta kaupunkia.

Ekumeenisen rukoushetken järjestävät Helsingin ev.-lut seurakunnat, Helsingin ortodoksinen seurakunta, Katolinen kirkko Suomessa sekä Helsingin ekumeeninen toimikunta.

Välittömästi seurakuntien tilaisuuden jälkeen Tuomiokirkon portailla alkaa Suomen ukrainalaisten yhdistyksen järjestämä tapahtuma. Rukoushetken järjestäjät toivovat, että yleisö osoittaisi tukeaan myös tälle tilaisuudelle, jossa Tuomiokirkon portaat peittyvät yleisön käsien kannattelemaan 30 metrin mittaiseen Ukrainan lippuun.

Artisti Maija Vilkkumaa on ilmoittanut laulavansa Ukrainan lipun vierellä Finlandia-hymnin.

– Kutsumme jokaisen, joka uskoo ihmiselämän arvoon, kokoontumaan yhteen Ukrainan tueksi sen kamppailussa rauhan, demokratian ja itsenäisyyden puolesta, vetoaa Nadiya Fedorova Suomen ukrainalaisten yhdistyksestä.

Suora lähetys Senaatintorilta Radio Deissä maanantaina 18.4. kello 12 alkaen.

 
Dei, Mooses, artikkeliban. (1/2) 29.6.- MJa