Tapiolan kirkkoherran vaalissa soveltuvuusarvioihin valittiin kaksi hakijaa – kokouksessa esitettiin myös kolmatta ehdokasta testeihin, mutta esitys kaatui äänestyksessä niukasti

 
 

Kuva: Tapiolan seurakunnan kuva-arkisto

Tapiolan seurakuntaneuvosto päätti 5.5. kokouksessaan kirkkoherran esityksen mukaisesti, että soveltuvuusarvioihin kirkkoherran viran hakijoista jatkavat Elina Hellqvist ja Heidi Zitting.

Seurakuntaneuvoston kokouksessa Sari Savela teki muutoesityksen, että soveltuvuusarvioihin lähetettäisiin myös virkaa hakenut Jarmo Karjalainen. Esitys sai kannatusta ja asiasta äänestettiin. Kirkkoherran pohjaesitys voitti kirkkoherran äänellä 8-9.

Soveltusvuusarvioihin jatkavista kahdesta ehdokkaasta Elina Hellqvist toimii parhaillaan kirkkohallituksen strategisen kehittämisen johtajana ja hänellä on myös muuta johtamiskokemusta kirkkohallituksesta. Heidi Zitting toimii parhaillaan Diakonia-ammattikorkeakoulussa (DIAK) tutkimus- ja kehittämispäällikkönä ja hänellä on tiimin esihenkilön kokemusta seurakunnasta.

Tapiolan seurakunnan kirkkoherran virkaa haki kolmetoista henkilöä, joista yksi veti hakemuksensa pois. Espoon hiippakunnan tuomiokapituli totesi lausunnossaan kaikki kaksitoista hakijaa päteviksi virkaan. Seurakuntaneuvosto päätti 21.4. kokouksessaan valita jatkoon viisi hakijaa, Hellqvistin ja Zittingin lisäksi seurakuntapastori Vilppu Huomon, Espoon tuomiokirkkoseurakunnasta, johtavan papin Jarmo Karjalaisen, Suomen Merimieskirkosta sekä arkkipiispa Tapio Luoman erityisavustajan Meri-Anna Paloniemen.

Tapiolan seurakuntaneuvosto valitsee kirkkoherran vaalissa 16.6. Vaalissa voi äänestää kaikkia tehtävää hakeneita kelpoisia hakijoita.

Kuvassa vasemmalta Elina Hellqvist ja Heidi Zitting. Kuva: Espoon seurakunnat

Johanna Vauto seisoo sisäänkäynnin edessä.
Seuraavaksi:

Johanna Vauton sydämellä on gospelmusiikin nostaminen valokeilaan