Ihmisiä ja ilmiöitä: Pastori Matti Hernesaho: ”Jeesus ei ole teinipojille mikään vitsi” Hyvät: Arabien parissa lähetystyötä tekevä Aaron Ibrahim kertoo miten tehdä vaikutus muslimeihin: ”Elä niin kuin opetat”

Körtit ottavat varaslähdön kesään 2016

 

Herännäisyyteen kuuluu vahva veisaamisen perinne.. Kuva: Tapio Romppainen

Kristilliset kesäjuhlat alkavat useissa tapauksissa erilaisilla ennakkotilaisuuksilla tai seuroilla pitkin kevättä. Körtit suuntaavat tällä viikolla kuitenkin katseensa jo vuoden 2016 Herättäjäjuhliin.

Vantaalla järjestetään viikonloppuna 2000-luvun alusta saakka järjestetyt Herättäjä-Yhdistyksen Talviveisuut.

-Ideana on kokoontua kevättalvella musiikin ja seurojen pidon merkeissä, Herättäjä-Yhdistyksen toiminnanjohtaja Simo Juntunen sanoo.

IK-opisto Neliöb. 17.-30.6.

Talviveisuut eivät yleensä valmista Herättäjäjuhliin, mutta tämä vuosi on poikkeus ainakin siksi, että molemmat järjestetään Vantaalla.

-Talviveisuut virittää jo vähän Herättäjäjuhlen tunnelmaan ja on ikään kuin starttina siihen valmisteluun. Talviveisuissa on myös tarkoitus julkaista tapahtuman visuaalinen tunnus, eli minkälaisella ilmeellä herättäjäjuhlia lähdetään tekemään.

Yksi asia on kuitenkin varmaa, kun on körteistä kyse. Tilaisuuden keskeisenä teemana on veisaaminen.

-Haluamme ylläpitää ja elvyttää veisuun perinnettä, joka on myös herännäisyyden ominaispiirre.