Pyöreitä vuosia juhlivaan johtajuusverkostoon kuuluu jo satoja naisia – toiveissa on laajentua entistä useampiin Suomen kaupunkeihin

 
 

Katriina Moksi on ollut mukana kristillisessä johtajuusverkostossa, Team Lydiassa, alusta lähtien. Kuva: Pinja’s Photography, Pinja Tuominen

Katriina Moksi eli oman uransa ja hengellisen elämänsä murrosvaihetta, kun hän oli perustamassa Team Lydiaa kymmenen vuotta sitten. Huimasti laajentunut verkosto varustaa naisia vaikuttamaan ja ottamaan vastuuta.

Katriina Moksin kodin terassilla kokoontui noin kymmenen vuotta sitten piskuinen naisten joukko, jossa syntyi vähän yllättäenkin idea uudesta toiminnasta.

– Yksissä tuumin ajattelimme, että olisipa hienoa, jos johtajuudesta, yrittäjyydestä ja hyvinvoinnista kiinnostuneet naiset voisivat kokoontua yhteen ja tukea toisiaan.

Katriina Moksi oli havahtunut työelämän kuormittavuuteen ja tuen tarpeeseen, kun takana oli pitkä jakso matkailu- ja hotellialan vaativia johtajapestejä sekä esihenkilövastuita.

Yhtenä arkisena koti-iltana oli yllättäen alkanut voimakas tinnitus eli korvien soiminen. Päässä tuuttaava ääni oli niin sietämätön, että hänen oli hakeuduttava muutaman tunnin päästä – yön pikkutunneilla – ensiapuun.

– Kaiken tämän keskellä odotin vastausta rukoukseen, jossa olin pyytänyt saada uskolleni vahvistusta, mutta aivan muuta oli tapahtumassa.

– Tinnitus aiheutti univajeen, mikä puolestaan aiheutti uusia oireita. Voin niin huonosti, etten uskonut enää milloinkaan pystyväni palaamaan työelämään.

Katriina Moksi irrottautui pariksi vuodeksi opiskelemaan matkailututkimusta ja johtamista Lapin yliopistossa.

– Suuri rukousvastaus ja uskon vahvistus oli lopulta hyvin ihmeellinen – se, että tinnitus parani puolessa vuodessa, eikä mikään muukaan oireilu jäänyt pysyväksi.

– Olin myös opinnoissani päässyt kehittämään osaamistani tehtävissä, joista olin saanut paljon käytännön kokemusta.

Esikuvana Raamatun nainen

Vuonna 2016 perustettu naisverkosto Team Lydia nimettiin Raamatusta tutun naisen, Lydian, mukaan. Hän oli menestyvä liikenainen, joka kävi kauppaa kallisarvoisilla purppurakankailla – aikansa luksustuotteilla, joita käyttivät kuninkaat ja ylimystö.

– Apostolien teoissa kerrotaan, miten Lydia rakensi liiketoimintaa, huolehti yhteisöstään ja teki rohkeita päätöksiä uskonsa pohjalta. Hänet tunnettiin myös vieraanvaraisuudestaan ja palvelevasta sydämestään. Tätä esimerkkiä olemme Team Lydiassa halunneet seurata, Katriina Moksi kertoo.

Naisverkosto kokoontuu pääasiassa yksityiskodeissa pääkaupunkiseudulla ja Tampereella. Mukaan pääsee, kun ilmoittaa kiinnostuksestaan verkkosivujen kautta ja osallistuu Lydia-iltaan.

Se käynnistyy useimmiten johtajuuteen, uraan tai hyvinvointiin liittyvällä puheenvuorolla. Aiheesta keskustellaan luottamuksellisesti pienryhmissä, joiden jälkeen ilta päättyy rukoukseen.

– Johtajuutta on antoisaa käsitellä monesta näkökulmasta, sillä viime kädessä se koskee jokaista ihmistä. Olemme kaikki oman elämämme johtajia.

– Työn sekä perheen ja ihmissuhteiden yhdistäminen on hektisessä arjessa haastavaa, joten hyvinvointiin on hyvä saada vertaistukea ja asiantuntijoiden näkemyksiä.

Hän itse jakaa nykyisin yrittäjyyden Levin Igluissa siskonsa, toimitusjohtaja Kristiina Kylmälahden, kanssa.

Juhlaseminaari kirkossa

Yksi Team Lydian historian näkyvimmistä tapahtumista on lokakuun 10:ntenä järjestettävä juhlaseminaari, joka on suunnattu kaikille johtajuutensa kehittämisestä kiinnostuneille naisille.

Asiantuntijuuttaan jakavat suurlähettiläs Kirsikka Lehto-Asikainen, yrittäjä, CEO Annastiina Hintsa sekä psykologi Satu Lähteenkorva.

Lyhyemmät puheenvuorot kuullaan viestintäjohtaja, yrittäjä ja kirjailija Unna Lehtipuulta, laulaja-lauluntekijä Bellanilta eli Ella Honkaselta, kirjailija Laura Suomelalta, henkilöstön kehittämisjohtaja Sanna-Mari Myllyseltä sekä yrittäjä Eva Haapalalta.

Seminaarin Mikael Agricolan kirkossa juontaa ulkomaan toimittaja Hanna Visala. Lopuksi on tarjolla kakkukahvit ja konsertti, jossa esiintyvät Hanna-Maria Helenius ja Higher Groud Vocals sekä pianisti-saksofonisti Joonatan Rautio.

Liittyminen Team Lydia -verkostoon ja sen kokoontumiset ovat maksuttomia.

Team Lydia valmistautuu lokakuun juhlahetkeen ja -seminaariin. Mukana ovat mm. Thea Tontti (vas.), Sari Enkkelä, Eva Haapala, Tarja Lindqvist, Terhi Rajala, Jaana Koivulehto ja Katriina Moksi. Kuva: Pinja’s Photography, Pinja Tuominen