66-vuotiaan Heikki ”Hepe” Tanskasen hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen puolivälissä

 
 

Heikki ”Hepe” Tanskanen arvioi saapuvansa Kuusamoon tiistaina 26. toukokuuta. Kuva: Toni Kaartinen

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähti vapunpäivänä hyväntekeväisyysjuoksulle Helsingistä kohti Norjan Kirkkoniemeä. 1843 kilometrin mittaisen juoksun tavoitteena on kerätä varoja vähävaraisille perheille Pelastusarmeijan kautta.

Hepe on ylittänyt matkan puolivälin ja arvioi saapuvansa Kuusamoon tiistaina 26.5. Keräyksessä on tähän mennessä koossa reilu 7 000 euroa. Summalla voidaan auttaa yli 80 lapsiperhettä lahjakortilla välttämättömiin hankintoihin.

Tavoitteena on kerätä 10 euroa jokaisesta juostusta kilometristä ja saavuttaa 18 430 euron keräyspotti.

Hepe juoksee halki Suomen kulkien muun muassa Hämeenlinnan, Tampereen, Jyväskylän, Kuopion, Kuusamon, Sallan ja Nuorgamin kautta. Päivittäin kilometrejä kertyy keskimäärin 43 eli maratonin verran.

Matka on edennyt suunnitelmien mukaisesti, vaikka vastoinkäymisiltä ei ole vältytty. Kovalla asfaltilla juokseminen kipeytti nilkan, mutta sairaanhoitajan tarkastuksen jälkeen matka sai jatkua.

Reitin varrella ihmiset ovat liittyneet mukaan kulkemaan ja jakaneet omia elämäntarinoitaan, selfieitäkin on otettu. Erityisen lämmin vastaanotto odotti Hepeä hänen kotipaikkakunnallaan Juuan Timovaaran kylällä, jossa häntä olivat vastassa ystävät, sukulaiset ja jopa entinen kansakoulunopettaja.

”Koen, että Pelastusarmeijan kautta kerätyt varat löytävät oikean kohteensa. Lapsiperheet ovat suuresti sydämelläni”, Tanskanen kertoo.

Keräyksen tuotolla Pelastusarmeija auttaa vähävaraisia lapsiperheitä tarjoamalla muun muassa ruoka-apua, taloudellista tukea sekä yhteisöllistä toimintaa.

Seuraavaksi:

Yhteys toisiin lähetyslapsiin auttoi Elias Lammia kahlaamaan läpi vaikeat vuodet