Tim Heaton: Tarinoiden voima ja Jumala muuttavat ihmiselämiä Pakistanissa

 
 
Tim Heaton.

– Emme tee pelkästään tv-työtä vaan muutamme ihmisten elämiä, kertoi Tim Heaton Pakistanissa toimivasta PAK7:sta Medialähetyspäivillä Lahdessa viime viikonloppuna. Kuva: Jani Mahkonen.

– Olemme nähneet, että tarinat muuttavat maailmaa. Ja kun tarinoiden voima yhdistyy Jumalan kanssa, saamme vielä uskomattomampia asioita aikaan, kertoi Pakistanissa toimivan PAK7:n kehityspäällikkö Tim Heaton Medialähetyspäivillä Lahdessa viime viikonloppuna.

– Me ihmiset olemme kertoneet tarinoita aikojen alusta lähtien. Työskentelen PAK7:ssä, kansainvälisessä kristillisessä mediajärjestössä, joka on erikoistunut tarinoiden kertomiseen. Meidän tarinamme sijoittuvat Pakistaniin.

Millaisia ovat Pakistanin tarinat? Monelle eurooppalaiselle Pakistan on lähinnä huonoja uutisia terrori-iskuista, poliittisesta epävakaudesta ja rajakiistoista Intian kanssa.

– Jos raaputamme pintaa syvemmältä, kuulemme toisenlaisia tarinoita. Pakistanilainen vieraanvaraisuus ja ystävällisyys ovat vertaansa vailla. Pohjoisen vuoret ja joet ovat henkeäsalpaavan kauniita, Tim Heaton kuvaili.

Pakistan on maailman viidenneksi väkirikkain maa ja islamilainen tasavalta, jossa on yli 230 miljoonaa muslimia. Vaikka kristityillä ja hinduvähemmistöllä on lain mukaan oikeus harjoittaa uskontoaan, elämä on vähemmistöille vaikeaa. Kristityt kohtaavat halveksuntaa, heitä pidetään likaisina ja alempiarvoisina.

Kristittyjen on myös vaikea kouluttautua ja päästä hyviin töihin. Vaikka kristityt tekevät paljon hyvää yhteiskunnassa – rakastavat lähimmäisiään, hoitavat sairaita ja opettavat – tätä ei yleisesti tunnusteta.

Lisäksi kristittyjä, hinduja ja jopa muslimeja syytetään toistuvasti profeetta Muhammedin halventamisesta tai Koraanin häpäisemisestä. Useimmat syytökset ovat perättömiä, mutta silti moni joutuu väkivallan kohteeksi ja jää ilman oikeudenkäyntiä.

PAK7 antaa äänen äänettömille

Pakistanissa yhteiskunnan viesti kristityistä on Tim Heatonin mukaan hyvin negatiivinen, eikä kristillisellä yhteisöllä ole ääntä puhua puolestaan. Tähän tilanteeseen syntyi PAK7, pakistanilainen kristillinen tv-toimija, jonka lähetykset käynnistyivät huhtikuussa 2022.

Medialähetys Sanansaattajat eli Sansa aloitti yhteistyön PAK7:n kanssa vuonna 2023. Erityistä PAK7:ssa on se, että kaikki ohjelmat ovat pakistanilaisten kristittyjen Pakistanissa tekemiä ja suunnattu Pakistanin kristityille.

– Me uskomme, että parhaat ihmiset puhumaan Pakistanin kristityille ovat pakistanilaiset kristityt itse! Nyt niillä, joilla ei ennen ollut ääntä, on ääni, Tim Heaton iloitsi.

Kun PAK7:n toiminta alkoi, maasta oli vaikea löytää kristittyjä mediaosaajia. Niinpä koulutus oli välttämätöntä, ja se on jäänyt pysyväksi osaksi toimintaa. PAK7 järjestää vuosittain medialeirin, jossa nuoria kristittyjä koulutetaan tuottamaan televisio-ohjelmia ja sosiaalista mediaa. Teknisten taitojen lisäksi nuoret saavat myös hengellistä opetusta.

Medialeirille valitaan vuosittain 20 noin parikymppistä kristittyä nuorta. Osa nuorista jatkaa koulutuksen jälkeen palkallisena harjoittelijana PAK7:n tuotantotiimeissä. Näin he voivat jakaa kertomuksia Jumalan rakkaudesta omalle kansalleen.

– Emme tee pelkästään tv-työtä vaan muutamme ihmisten elämiä, Tim Heaton vakuutti.

Yli 5 miljoonaa katsojaa

Tällä hetkellä PAK7:n ohjelmistossa on 9 tuntia tuotettua ohjelmaa vuorokaudessa, muuna aikana näytetään ylistysmusiikkia. Ohjelmia on televisiossa, satelliittitelevisiossa ja sosiaalisessa mediassa eri yleisöille, kuten lapsille, nuorille ja naisille.

Vaikka ohjelmat on tehty kristityille, niitä voi katsoa – ja todistetusti katsoo – moni muukin. Keväällä julkaistun tutkimuksen mukaan ainakin 5,1 miljoonaa ihmistä on katsonut PAK7:n ohjelmia viimeisen vuoden aikana. Heistä vain kuusi prosenttia on kristittyjä. Suuret katsojaluvut yllättivät Tim Heatonin mukaan myös ohjelmantekijät.

Lastenohjelmilla on arviolta 1,6 miljoonaa katsojaa. Yli kolmasosa Pakistanin väestöstä on alle 15-vuotiaita, joten lastenohjelmat ovat erityisen tärkeä osa kanavan toimintaa.

– PAK7 muuttaa pakistanilaisten käsitystä kristityistä tekemällä televisio-ohjelmia, jotka tuovat esiin sen upean hyvän, mitä Pakistanin kristityt tekevät, Tim Heaton kertoo.

Englannista kotoisin oleva Tim Heaton on työskennellyt PAK7:n palveluksessa vuodesta 2023. Hän jakaa työaikansa puoliksi Pakistanin, puoliksi Euroopan välillä. Pakistanissa hän kouluttaa PAK7:n työntekijöitä ja rohkaisee heitä kasvamaan uskossaan. Brittein saarilla ja Euroopassa hän kertoo Pakistanissa tehtävästä työstä.

Katso tallenteita Medialähetyspäivien tilaisuuksista!

Seuraavaksi:

Kesän juhlilla koetaan pieni piikki, mutta kristilliset cd-levyt liikkuvat enää hiljakseen