Vuoden kristillinen kirja 2016 -kilpailun finalistit valittu

 

Vuonna 2014 vuoden kristilliseksi kirjaksi valittiin Jouni Tillin Suomen pyhä sota. Kuvan kirjat eivät liity kilpailuun. Kuva Sari Savela

Kilpailun voittaja julkistetaan Helsingin Kirjamessuilla. Voittajakirjan valitsee tänä vuonna Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen.

Vuoden kristillinen kirja 2016 –kilpailu on edennyt loppuvaiheeseen. Kristilliset kustantajat ry:n järjestämä kilpailu on avoin kaikille kustantajille, voittaja palkitaan 2 000 euron rahapalkinnolla.

Kilpailun voittaja sekä yleisöäänestyksen voittaja julkistetaan Helsingin kirjamessujen yhteydessä järjestettävässä yleisötilaisuudessa 30.10.2016 klo 10:30. Voittajakirjan valitsee tänä vuonna Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Loppukilpailuun selvinneet Vuoden kristillinen kirja 2016 ehdokkaat kirjailijan nimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä ovat:

Tommy Hellsten, Tähän olen tullut – Kirja merkityksen löytämisestä, Kirjapaja, Jouko Ikola, Hyvyyttä on, Kirjapaja,  Saara Kinnunen, Isän kaipuu, Perussanoma Oy, Leevi Launonen, Elina Rautio, Koetelkaa kaikki – Suuntaviittoja aikamme hengellisten ilmiöiden arviointiin, Aikamedia Oy, Juho Sankamo, Israelin kuninkaiden maailma, Perussanoma Oy ja Lauri Thurén, Raamatun käyttöohje 3 – Suuresta Jumalasta ja pienistä ihmisistä, Karas-Sana Oy

Palkintoehdokkaat julkistetaan: pe 30.9. klo 15.30 Turun kansainvälisillä kirjamessuilla

Myös tänä vuonna järjestetään yleisöäänestys, jossa on mahdollisuus äänestää oma suosikkinsa Vuoden kristilliseksi kirjaksi. Yleisöäänestys Turun kirjamessuilla 30.9.-2.10., Helsingin kirjamessuilla 27.-29.10. ja yhdistyksen internet-sivuilla www.vuodenkristillinenkirja.fi 1.-28.10. Yleisöäänestyksen palkintona arvotaan Apple Watch Sport – älykello.