Ihmisiä ja ilmiöitä: Ovet auki Israelin evakoille – Maailma seuraa ja kommentoi tilannetta Gazassa, Israelissa omaa surua hoidetaan auttamalla maan sisäisiä pakolaisia

Noormarkussa siunataan työhön kuusi evankelistaa

 

Kristiina Huhtanen on yksi vapaaehtoistyön evankelistoista

Noormarkun kirkossa siunataan vapaaehtoistyöhön kuusi evankelistaa jumalanpalveluksen yhteydessä marraskuun puolivälissä. Evankelistoiksi siunataan Kristiina Huhtanen, Harry Dahlberg, Heikki Nummijärvi, Raimo Törmälehto sekä Marja-Liisa ja Ahvo Viskari. Kaikki saavat rintakyltin, jossa oman nimen ohella lukee ”Noormarkun seurakunnan evankelista”.

Kirkkoherra Kari Penttinen kertoo saaneensa idean seurakunnan omista evankelistoista Uusi Tie -lehden kirjoituksesta jo vuosia sitten. ”Kirkko tarvitsee evankelistoja” iskostui hänen mieleensä, ja siellä se on muhinut pikku hiljaa.

Penttinen otti viime keväänä yhteyttä tuomiokapitulin lakimieheen selvittääkseen, ettei asiassa ole mitään juridista ongelmaa. Piispaankin hän
oli yhteydessä tämän sihteerin välityksellä ennen kuin toi asian seurakuntaneuvoston käsiteltäväksi. Neuvosto näytti vihreää valoa, kunhan kirkkoherra itse kutsuu, kouluttaa ja koordinoi vapaaehtoisten evankelistojen toimintaa.

Perheniemi neliöb. vko 49-50. MJa

– Tämä laajentaa ja monipuolistaa entisestään seurakuntamme vapaaehtoistyötä. Ja tälle löytyy malli myös Raamatusta, Kari Penttinen
huomauttaa.

Vapaaehtoistyön evankelista palvelee seurakuntaa erilaisissa julistus- ja sielunhoitotehtävissä muun muassa hoitolaitoksissa, sairaaloissa, kouluissa, rippikoulussa, hartaushetkissä ja seurakuntatapahtumissa.

– Evankelistoilla on seurakunnallinen status ja selkäranka. Koulutusjakson jälkeenkin jatkamme yhteisiä tapaamisia, joissa voi jakaa kokemuksia ja
kysymyksiä. Tiimin tuki on tärkeä, sillä vastustakin varmasti tulee, kun Jeesuksesta puhutaan, Kari Penttinen jatkaa.

Yksi evankelistaksi kutsutuista on Kristiina Huhtanen, jonka vastuulla on ollut vapaaehtoistyö seurakunnassa. Hän kertoo olleensa ensi hämmentynyt: Hänkö? Millä eväillä?

– Muutaman päivän miettimisen jälkeen koin, että kutsu tuli Jumalalta eikä Karilta. Se oli johdatusta. Omin voimin ja omilla kyvyillä ei tarvitse olla
liikkeellä, vaan tehtävään annetaan voima ylhäältä, Kristiina Huhtanen sanoo.