Tänä syksynä tulee kuluneeksi neljäkymmentä vuotta siitä, kun Kansanlähetyksen lähetystyöntekijä Mirjami Uusitalo aloitti raamatunkäännöstyössä Etiopiassa.
Raamatunkäännöstyöstä Mirjami Uusitalo kertoo löytäneensä omimman kutsumuksensa. Hän on saanut nähdä, että työ on mielenkiintoista ja siitä on hengellistä hyötyä sekä etiopialaisille että maailmanlaajalle kirkolle. Lisäksi käännöstyön yhteydessä julkaistava materiaali edistää lukutaitoa, avaa koulutusmahdollisuuksia ja auttaa yhteisöjä nousemaan köyhyydestä.
Muutoksen silminnäkijä
Uusitalon aloittaessa 1980-luvun puolivälissä tietokoneet olivat vielä alkeellisia ja internet vain harvojen saatavilla. Teknologian kehitys on nopeuttanut ja helpottanut työtä.
– Työvaihe paperista koneelle on jäänyt pois. Enää ei tarvitse kirjoittaa kaikkea uudestaan, jos jossakin kohtaa sivulla tulee virhe. Tarkastettavat sivut saa helposti tulostettua ja kopioitua, kuin myös korjattua virheet tekstiin samalla kun tekstiä käydään läpi, Uusitalo kertoo.
Äidinkieli valtakielten puristuksessa
Parhaillaan Uusitalo toimii konsulttina diraitan kielen käännöstiimille ja auttaa lukutaitotyössä. Hän on nähnyt, että kun Herra antaa tehtävän, hän antaa myös tarvittavan taidon ja avun.
– Viimeisimpinä kiitollisuuden aiheina ja rukousvastauksina ovat rahoituksen järjestyminen vuodeksi lukutaito-opetuksen järjestämiseen ja uudet lukutaito-opettajat.

Kun Uusitalo aloitti Etiopiassa vuonna 1986 amharan kieli oli ainoa sallittu virallinen kieli. Sitä käytettiin myös opetuksessa englannin kielen ohella. Vallan vaihduttua vuonna 1991 tähän tuli muutos. Sen jälkeen opettamisessa ja virallisissa yhteyksissä on ollut mahdollista käyttää omaa paikallista kieltä, mikäli sitä on tutkittu ja sillä on sanakirja ja kielioppi.
– Diraitan kielessä nämä edellytykset ovat täyttyneet – osin käännöstyön ansiosta. Työn tuloksena on ilmestynyt Uusi testamentti sekä lukutaito- ja muuta materiaalia, kuten laulukirja. On hienoa päästä näkemään, kuinka työmme antaa arvon vähemmistökielille ja syrjäytetyille yhteisöille. Se viestii, että mikään kieli ei ole liian vähäpätöinen Jumalalle.
Jaetut toiveet
Uusitalo on huomannut, että pitkä yhdessäolo muuttaa ihmistä. Vuodet Afrikassa ovat opettaneet, että työ ei ole tärkeintä: ihmiset ovat. Kaikkia yhdistää samanlaiset toiveet, olivatpa he missä tahansa: halu tulla hyväksytyksi, kuulua joukkoon, olla arvostettu ja rakastettu.
– Toisen auttaminen, yhdessä eläminen ja perhesiteet. Vieläkin opettelen näitä. Jos en osallistu esimerkiksi hautajaisiin silloin, kun sitä minulta edellytetään, siitä koituu hallaa työllemmekin. Ihan hävettää, kun ajattelen, miten työorientoitunut olen ollut. Nyt työtoverit joskus vertaavat entistä Mirjamia ja nykyistä. Ja nauravat päälle.
Uusitalo on saanut nähdä ja kokea monenlaisissa tilanteissa Jumalan avun ja vastauksen rukouksiin.
– Se on vahvistanut luottamusta varjelukseen ja siihen, että “kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka häntä rakastavat”. Jumala pitää sanansa.
Artikkeli on julkaistu aiemmin Suuressa mukana -lehdessä 1/2026.


