Valtakunnalliset järjestöt yhdistävät voimansa nuorten helposti saavutettavan mielenterveystuen vahvistamiseksi. Syyskuusta 2026 alkaen Pelastakaa Lapset ry:n Netari liittyy mukaan tarjoamaan Lasten ja nuorten keskus ry:n koordinoimaa videovälitteistä Walk in terapiaa.
Tähän asti videovälitteistä Walk in terapiaa ovat tarjonneet toimintaa valtakunnallisesti koordinoiva Lasten ja nuorten keskus sekä A-klinikkasäätiön Nuortenlinkki tiistaisin klo 17–19. Yhteistyössä on mukana myös Sekasin Kollektiivin Sekasin-chat palveluohjauksen osalta. Syyskuusta alkaen palvelua on tarjolla myös torstaisin klo 17–19 Pelastakaa Lasten Netarin toteuttamana.
Walk in terapia on matalan kynnyksen keskusteluapua mielen hyvinvoinnin tueksi. Nuori voi keskustella koulutetun ammattilaisen kanssa nimettömästi, maksutta ja ilman lähetettä tai ajanvarausta.
– Walk in terapiassa nuori saa itse määritellä, mistä haluaa keskustella. Yhden tapaamisen aikana voidaan jäsentää tilannetta, löytää uusia näkökulmia ja vahvistaa nuoren omia voimavaroja. Tapaamisissa keskustellaan usein esimerkiksi mielialasta, ahdistuksesta, ihmissuhteista tai opiskeluun liittyvistä asioista, sanoo Walk in terapian projektipäällikkö Miika Niemelä Lasten ja nuorten keskuksesta.
Ennaltaehkäisevien mielenterveyspalvelujen tarve kasvaa samaan aikaan, kun monilla hyvinvointialueilla palveluihin kohdistuu säästöjä. Walk in terapia täydentää julkisia palveluja tarjoamalla nuorille helposti saavutettavaa keskusteluapua silloin, kun tuen tarve on ajankohtainen.
– Netarin chateissa olemme tarjonneet nuorille turvallista kahdenkeskistä keskusteluapua digitaalisilla alustoilla jo yli 20 vuoden ajan. Walk in terapia on meille luonteva seuraava askel nuorten tukemiseksi, ja se vahvistaa nuorten mahdollisuuksia saada oikea-aikaista keskusteluapua matalalla kynnyksellä. Järjestöyhteistyön ansiosta voimme tavoittaa yhä useampia nuoria, kertoo Pelastakaa Lasten digitaalisten palvelujen tiimivastaava Elina Porraslampi.


