Kesäjuhlien järjestelypäällikkönä toimiva Jetro Klinga kertoo alkukesän suurtapahtumasta.
Vapaakirkon kesäjuhlat järjestetään Teopoliksessa Tampereella 2.–7. kesäkuuta. Juhlien järjestelypäällikkö Jetro Klinga vastaa muutamiin kysymyksiin kesäjuhlista.
Minkälaisia muutoksia aikaisempiin juhliin verrattuna on tulossa?
Tänä vuonna pääohjelma pidetään ”festarityyppisesti” avoimen taivaan alla Tampereella Teopoliksen kauniilla viherkentällä. Kentän eteläpäätyyn pystytetään mobiililava. Istumaan pääsee klaffituoleille (selkänojalliset muovituolit). Sateenvaralle varaamme myyntiin sadeviittoja. Lisäksi hyödynnetään Teopoliksen toimivia puitteita seminaarien ja verkostojen osalta. Parkkialueelle tulee näytteilleasettajien teltta, johon myydään vielä paikkoja yhteistyökumppaneiden lisäksi muillekin kristillisille toimijoille. Parkkipaikan länsipuolella on lisäksi useita ruoka- ja kahvilatelttoja. Pyrkimyksemme on, että saisimme mahdollisimman monet ruokittua juhla-alueella.
Suosimme julkisen liikenteen käyttöä, sillä parkkipaikat Tampereen keskustassa ovat rajalliset.
Nettisivut (kesajuhlat.fi) ovat päivittyneet maaliskuussa.
Mikä on juhlien teema ja mitä sillä tarkoitetaan?
Jeesus-tapahtuma. Juhlien teemana on Jeesus. Keskiössä on Jumalan läsnäolon vaaliminen. Korostamme sukupolvien välistä yhteyttä. Jokaisella on paikka ja tehtävä Jumalan missiossa. Haluamme varustaa uutta sukupolvea. Uusi sukupolvi on erityinen, he kaipaavat esimerkkejä, läsnäoloa ja resursseja.
Mielenkiintoisia nostoja puhujavieraista ja ohjelmasisällöstä?
Ylistyksessä tulee olemaan The Sendissäkin ylistystä johtanut Alttari-kollektiivi. Annamme runsaasti aikaa ylistykseen, rukoukseen ja Jumalan etsimiseen. Kuulemme opetusta Raamatusta ja henkilökohtaisia tarinoita siitä, mitä Jeesus on tehnyt erilaisten ihmisten elämissä. Jeesus-viikko käynnistyy tiistaina 2. kesäkuuta, jolloin Teopoliksen sisätiloissa tapahtuu paljon, ja paikalla on monia eri toimijoita. Tiistai- ja keskiviikkoillat huipentuvat kaikkien yhteiseen Jeesus-iltaan sisäpihan teltassa kello 18–22.
Torstaista eteenpäin kokoonnumme isolle kentälle. Pääohjelma on tänä vuonna hengittävämpi. Tilaisuudet ovat torstaista lauantaihin kello 18–22, ja lisäksi lauantain aamutilaisuus on kello 10–12. Sunnuntaina ehtoollisjumalanpalvelus on kello 10–12. Tässä tilaisuudessa myös valtakirjojen jako. Jeesus-tapahtuman päätöstilaisuus huipentuu Missa Concordian konserttiin sunnuntaina 7. kesäkuuta kello 14.
Mitä on tarjolla lapsille ja nuorille?
Lapsille ja varkeille on omaa ohjelmaa, jota toteutetaan yhteistyössä päiväkoti Kullannupun kanssa. Sisäpihan teltta sekä päiväkodin tilat luovat puitteita näille.
Pääohjelmassa huomioidaan nuoret ja haluammekin luoda tilaa, jossa nuoret, aikuiset ja vanhukset voivat yhdessä kohdata toisiaan ja Jumalaa.
Jos osallistuu ensimmäistä kertaa juhlille, mitä on luvassa?
Tule janoisena ja nälkäisenä ja tuo perheenjäsenesi, sukulaisesi ja ystäväsi mukaan. Luvassa on kaipuuta elävän Jumalan puoleen. Rukoillaan hyvää säätä koko viikolle. Onko parempaa tapaa aloittaa kesää, kun tulla yhdessä sukupolvina upeisiin puitteisiin kohtaamaan elävää Jeesusta?
Kesäjuhlien merkitys sinulle henkilökohtaisesti?
Kesäjuhlat ovat kuuluneet elämääni lapsesta asti, ja sen merkitys on erittäin suuri. Hengellisen kasvun lisäksi kesäjuhlat tarjoavat mahdollisuuden yhteyteen.
Yhteystiedot: jetro.klinga@kesajuhlat.fi, puh. 050 356 8900


