Valtakunnallinen Saapasteko-palkinto kainuulaiselle Sanna Korhoselle

 
 

Sanna Korhonen vapaaehtoinen verkkokouluttaja palkittiin valtakunnallisella Saapasteko 2025 -palkinnolla 27.9.2025. Kuva: Tarja Vehkaoja

Vuoden Saapasteko 2025 -palkinto on myönnetty Kajaanin-Sotkamon Saapas-ryhmän vapaaehtoiselle Sanna Korhoselle. Hän on ollut kehittämässä valtakunnallista verkkotoimintaa, kouluttanut vapaaehtoisia sekä kantanut vastuuta nuoria koskettaneissa kriisitilanteissa. Korhonen päivysti muun muassa juhannusviikolla 2025, kun nuorten liikenneonnettomuus järkytti paikallisyhteisöä.

Saapas on vapaaehtoisuuteen perustuva toimintamuoto, joka on vuodesta 1972 lähtien tukenut nuoria siellä, missä he viettävät aikaansa – kaduilla, tapahtumissa, verkossa ja kouluissa. Saapas-toiminnan tavoitteena on tarjota turvallinen aikuinen keskustelukumppaniksi, tueksi ja avuksi.

Tällä hetkellä Saapas toimii yli 40 paikkakunnalla eri puolilla Suomea. Mukana on noin 500 vapaaehtoista ja 120 seurakuntien ja kuntien työntekijää. Toiminnasta ja sen kehittämisestä valtakunnallisesti vastaa Lasten ja nuorten keskus. Paikallisesti vapaaehtoistyön koordinoinnista vastaavat seurakunnat ja kunnat.

Kainuulaisista nuorista kannetaan vastuuta yhdessä

Kajaanin ja Sotkamon yhteinen Saapas-ryhmä on toiminut alueella jo 45 vuoden ajan tarjoten nuorille tukea, kuuntelua ja turvallisia kohtaamisia. Samalla ryhmä on kantanut vastuuta Saappaan valtakunnallisesta kehittämisestä. Paikallisessa Saapas-ryhmässä on ollut vuosikymmenien aikana mukana satoja vapaaehtoisia. Tällä hetkellä mukana on yli 50 aktiivia.

Kajaanin ja Sotkamon seurakunnat ovat olleet pitkäjänteisen vapaaehtoistyön mahdollistajia. Korhosen palkinto on samalla osoitus seurakuntien sitoutumisesta alueen nuorten tukemiseen.

”Seurakunnan toiminta näyttäisi aivan erilaiselta ilman lukuisissa eri tehtävissä toimivia vapaaehtoisia. Ilman heidän panostaan toiminnan määrä ja laatu olisivat monin paikoin huomattavasti heikompaa. On paljon sellaista toimintaa, jota ei olisi lainkaan ilman vapaaehtoisia”, sanoo Kajaanin kirkkoherra Antti Minkkinen.

”Olen iloinen, että meidän vapaaehtoinen Sanna Korhonen palkitaan valtakunnallisella Saapasteko-palkinnolla. Hänen esimerkkinsä rohkaisee muitakin toimimaan. Lähimmäisenrakkaus on vapaaehtoistyön ja kirkon sanoman ytimessä. On hienoa, että nuorista kannetaan vastuuta yhdessä yli seurakuntarajojen”, kertoo puolestaan Sotkamon vt. kirkkoherra Helena Kuja-Kanto.

Sydämellinen ja rohkaiseva vapaaehtoinen ohjaaja

Saappaan neuvottelukunnan myöntämän Vuoden Saapasteko -palkinnon saajaksi voidaan nimetä vapaaehtoinen, ohjaaja tai erityistapauksessa muu taho, joka on merkittävästi edistänyt Saappaan toimintaa, kehittänyt sen edellytyksiä tai tukenut nuorten hyvinvointia. Vuoden 2025 palkintoperusteluissa todetaan:

“Sanna Korhosen työ on ollut korvaamattoman tärkeää. Hän on osoittanut vahvaa sitoutumista ja sydämellistä otetta, joka on tehnyt Saappaan toiminnasta entistä turvallisempaa ja merkityksellisempää nuorille.

Sanna Korhosen aktiivisuus ja osaaminen ovat olleet merkittävä voimavara niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.Vuoden 2025 aikana Sanna Korhonen on ohjannut Kajaanin-Sotkamon Saapas-ryhmässä jo yhteensä 25 verkkopäivystystä. Saapas päivystää muun muassa Redditissä, TikTokissa ja YouTubessa. Lisäksi Sanna Korhonen on kantanut laajaa kouluttajavastuuta Saappaan verkkotyössä ja tukenut uusien vapaaehtoisten kouluttautumista.

Sanna Korhonen on myös mahdollistanut sen, että paikalliset Saapas-ohjaajat ovat voineet kehittää rinnalla uusia toimintamuotoja kouluissa ja nuorten yhteisöjä kohdanneissa kriisitilanteissa. Sanna tunnetaan siitä, että hän pysähtyy kuuntelemaan ja rohkaisemaan muita päivystäjiä.”

Palkinto luovutettiin Korhoselle valtakunnallisilla Saapas-päivillä Rautavaaran Metsäkartanossa 27.9.2025.

Kainuun vapaaehtoisia on palkittu ennenkin

Kainuun vapaaehtoisia on huomioitu Saapasteko-palkinnolla myös aiemmin. Vuonna 2022 palkinto myönnettiin Tomi ”Fanttomi” Sirviölle, joka on toiminut monipuolisesti Saappaan eri toimintaympäristöissä: kaduilla, verkossa, kouluissa ja festivaaleilla.

Samana vuonna Saappaan 50-vuotisjuhlavuoden erityistunnustuspalkinto annettiin kajaanilaiselle Katja Oittiselle, joka on vuodesta 2013 lähtien toiminut Saappaan ensimmäisenä vapaaehtoisohjaajana ja sen jälkeen Kajaanin ja Sotkamon Saapas-ryhmän ohjaajana ja kouluttajana. Katja Oittinen aloitti valtakunnalliset verkkopäivystykset You Tubessa ja Instagramissa, ja on viime vuosina keskittynyt kouluttajan rooliin. Lisäksi Katja Oittinen toimii Lasten ja nuorten keskuksen hallituksen jäsenenä.