Jeesuksen seuraamista ääri-islamistien keskellä: yli 100 kristittyä tapettu Kongon demokraattisessa tasavallassa

 
 
Avoinna oleva joukkohauta, ympärillä paljon afrikkalaisia ihmisiä.

Ihmiset surevat joukkohaudan äärellä Kongon demokraattisessa tasavallassa.

Kristittyjen yhteinen kokoontuminen vaihtui verilöylyyn Kongon demokraattisessa tasavallassa, eikä se jäänyt alueen viimeiseksi.

Kristityt kyläläiset olivat kokoontuneet eräänä syyskuisena maanantaina erään seurakuntalaisen muistotilaisuuteen Kongon demokraattisen tasavallan itäosassa.

Rauhallinen kokoontumisen Ntoyon kylässä muuttui kuitenkin kauhistuttavaksi verilöylyksi. Militantit hyökkäsivät tilaisuuteen ja surmasivat asein, pääasiassa viidakkoveitsin, yhteensä 70 kristittyä. Sen lisäksi 10 kristittyä siepattiin ja 16 kotia poltettiin maan tasalle.

Pastori Mbula Samaki kertoo, kuinka militantit tulivat paikalle ja aloittivat tappamisen. Pakoon pyrkivät ammuttiin, ja muut surmattiin asein.

Rauhallinen kokoontumisen muuttui kauhistuttavaksi verilöylyksi, kun militantit hyökkäsivät tilaisuuteen ja surmasivat kristittyjä.

Paikallisen seurakunnan pastori Abbé Paluku Nzalamingi kuvailee näkyä kauheaksi. Hän näki naisten ruumiita olohuoneessa, toisia käytävillä sekä lisää liikkumattomia ruumiita ulkona pihalla. Osa makasi tiellä kylän keskustan suuntaan.

Hyökkääjät surmasivat tai sieppasivat lähes jokaisen tilaisuuteen tulleen. Läheisen seurakunnan johtaja pelastui täpärästi hyökkäykseltä, sillä hän oli juuri ollut lähdössä pois kylästä. Hän kertoo Open Doorsin paikalliskumppanille, ettei ollut ehtinyt kauas ja kuuli hyökkäyksestä jo alle puolen tunnin kuluttua. Hän uskoo, että jäi eloon sen takia, että Jumalan tehtävä häntä varten on vielä kesken.

Hyökkäys maanviljelijöiden kimppuun

Edellä kuvatun hyökkäyksen takana on ADF-ryhmä (Allied Democratic Forces – Yhdistyneet demokraattiset joukot). Ryhmä on nimennyt itsensä osaksi Isis-järjestöä.

Hyökkäys oli vasta alkusoittoa ADF:n verilöylyille. Seuraavana aamuna terroristit hyökkäsivät uudelleen, mutta tällä kertaa läheisen Potodun yhteisön kristittyjen maanviljelijöiden kimppuun. Terroristit surmasivat kristittyjä, jotka olivat leiriytyneet maatiloilleen yleisen tavan mukaan.

Pastori Paluku kuvailee tilannetta kristittyjen murheen ja tuhon yöksi. Tällä hetkellä yhteisön jäsenistä on surmattu 30, mutta määrän odotetaan nousevan. Verilöylyn aikaan useiden ihmisten kohtalo jää epäselväksi.

Terroristit surmasivat kristittyjä, jotka olivat leiriytyneet maatiloilleen.

Paluku anoo hartaasti Jumalaa tulemaan apuun, sillä he ovat lopen kyllästyneitä koko Benin alueelle kohdistuviin hyökkäyksiin.

Jatkuvien väkivaltaisuuksien vuoksi Kongon demokraattisen tasavallan maansisäisten pakolaisten lukumäärä on yksi Saharan eteläpuolisen Afrikan suurimmista. Kuten yleensäkin, nämä hyökkäykset ovat johtaneet useiden ihmisten pakenemiseen alueelta.

Potodun hyökkäyksen jälkeen ne, jotka rohkenivat jäämään, viettivät yönsä toisten perheiden luona. Ne, jotka pääsivät pakenemaan Ntoyon hyökkäyksestä, pakenivat läheisille paikkakunnille.

Verilöylyjä toisensa perään

Kahden päivän aikana yhteensä yli sata kristittyä tapettiin Kongon demokraattisessa tasavallassa, koska he ovat päättäneet seurata Jeesusta alueella, jonka ääri-islamistit haluavat muuttaa kalifaatiksi.

Saharan eteläpuolisen Afrikan kristityt ovat maailman sinnikkäimpiä Jeesuksen seuraajia, mutta alituiset surmatyöt vaativat veronsa. ”Viime viikkoina on ollut verilöylyjä toistensa perään – Herra, auta meitä”, huokaa pastori Alili , jonka seurakunta on vastaanottanut Ntoyon pakolaisia.

Pastori Alilin mukaan verilöylyt heikentävät kristittyjen uskoa. Hän kertoo, että pelloilla olleet kristityt ovat hämmentyneitä. “Oli heidän sadonkorjuuaikansa, mutta katsokaa, mitä heille tapahtui. Me emme tiedä, mitä sanoisimme tai tekisimme heidän hyväkseen. He eivät halua nukkua kirkon tiloissa, sillä he pelkäävät samanlaisia hyökkäyksiä kuin muistotilaisuuteen tulleet kristityt joutuivat kokemaan. Rukoilkaamme yhdessä vastustaaksemme vihollista. Jumala sanoo Sanassaan, että jos Hän ei varjele, niin turhaan vartija valvoo.”

Seuraavaksi:

Onko suomalainen lehmä ilmastorikollinen?