Hoosianna soi kirkoissa ensimmäisenä adventtina

 
 

Kuvituskuva: Aarne Ormio

Ensi sunnuntaina 30.11.2025 on ensimmäinen adventtisunnuntai, ja tuosta päivästä alkaa uusi kirkkovuosi. Ennen joulua vietetään neljää adventtisunnuntaita, jolloin jokaisena pyhänä kirkossa sytytetään uusi kynttilä. Adventtikynttelikkö symboloi valoa ja vapautusta, jota odotetaan saapuvaksi joulun lapsessa Jeesuksessa. Valon määrä lisääntyy, mitä lähemmäksi joulua päästään. Adventista alkaa myös juhlaan valmistautumisen eli paaston aika.

– Adventin aikaa voi ajatella kirkon vuodenaikana. Niin kuin vuodenajat vaihtelevat pitkinä jaksoina – talvi, kevät, kesä, syksy – niin kirkon vuoden kierrossa on myös pidempiä erilaisia ajanjaksoja. Adventin aika on erityistä joulun odotuksen aikaa. Sitä vietetään myös joulukalenterin luukkuja availemalla, kertoo kirkkohallituksen asiantuntija Terhi Paananen.

Ensimmäinen adventti on Suomessa toiseksi suosituin päivä käydä kirkossa.

Ensimmäinen adventti on Suomessa toiseksi suosituin päivä käydä kirkossa. Kaikkialla lauletaan Hoosianna-virttä, jonka numero virsikirjassa on yksi. Heprean sanan käännös suomeksi voisi olla ’auta’. Sitä käytettiin siunauksen toivotuksena otettaessa vastaan kuningasta. Ensimmäisenä adventti kirkoissa liturgisena värinä on valkoinen, suuren juhlan väri. Muina adventtisunnuntaina liturgisena värinä on violetti tai sininen.

– Marras-joulukuussa luonto pukeutuu usein harmaaseen, adventin aikana kirkoissa käytetään useimmiten liilaa tai sinistä väriä liturgisissa tekstiileissä. Erityisesti neljäntenä adventtisunnuntaina, jolloin odotetaan vauvan syntymää yhdessä Marian kanssa, käytetään sinistä väriä. Sininen on perinteisesti Marian väri. Usein kirkkotaiteessa Marian tunnistaa sinisestä viitastaan, Paananen kertoo.

Perinteeksi on myös tullut, että Jouluradio julkaisee ensimmäisenä adventtina uuden version Hoosiannasta. Tänä vuonna sovituksen toteuttaa pop-kanteletar Ida Elina. Tämänvuotinen sovitus kantaa vahvasti toivon ja rauhan sanomaa. Hoosianna kuullaan ensiesityksenä 1. adventtina 30.11. klo 00:00 Jouluradion pääkanavalla sekä musiikkivideona Jouluradion somekanavissa.