Viimeiset viisi vuotta ovat olleet Aikamediassa vahvan uudistumisen aikaa
Kristillinen mediatalo Aikamedia Oy ja Päivä Oy siirtyvät kesällä uuteen vaiheeseen, kun yhtiöiden toimitusjohtaja vaihtuu. Samalla yhtiö ottaa seuraavan askeleen missiossaan, jossa sisältö tavoittaa ja koskettaa. Aikamedian pääomistaja on Suomen Helluntaikirkko.
Heinäkuusta 2021 lähtien toimitusjohtajana toiminut Olavi Kumpulainen jättää tehtävänsä kesällä. Hallitus on valinnut uudeksi toimitusjohtajaksi 1.7.2026 alkaen kauppatieteiden maisteri Erika Niemelän, joka on toiminut Aikamediassa ja Päivässä kesästä 2025 lähtien viestintä- ja markkinointijohtajana.
Aikamedian hallituksen puheenjohtaja Petri Merisaari sanoo, että toimitusjohtajavalinta muodostaa luontevan jatkumon yhtiön kehityspolulla.
– Päivän ja Aikamedian yhdistyminen on ollut meille strategisesti merkittävä askel. Erika Niemelän valinta jatkaa tätä kehitystä suuntaan, jossa vahva sisältö, digitaalinen kehitys ja ihmisten tavoittaminen kulkevat entistä tiiviimmin yhdessä, Merisaari sanoo.
Yrittäjä- ja lähetyslentäjätaustainen Kumpulainen on johtanut Aikamediaa aikana, jolloin koko media-ala on ollut voimakkaassa murroksessa. Hänen viisivuotiskaudellaan yhtiössä on tehty useita tulevaisuuden kannalta merkittäviä ratkaisuja ja yrityskauppoja, jotka ovat vahvistaneet Aikamedian kykyä toimia, uudistua ja kasvaa myös tulevina vuosina.
– Viimeiset viisi vuotta ovat olleet Aikamediassa vahvan uudistumisen aikaa. Olemme tehneet ratkaisuja, joilla on merkitystä pitkälle eteenpäin. Nyt koen, että on osaltani oikea hetki jakaa viestikapulaa eteenpäin, Kumpulainen sanoo.
Kumpulaisen kauden merkittävimpiin avauksiin kuuluvat erityisesti Ajassa-sovelluksen kehittäminen, digipainon liittäminen osaksi Aikamediaa sekä Päivän kustannustoiminnan siirtyminen osaksi yhtiötä.
Ratkaisut ovat vahvistaneet Aikamedian toimintakykyä ja asemaa aikana, jolloin mediankäyttö, lukutottumukset ja kilpailu ihmisten ajasta muuttuvat nopeasti. Ne ovat laajentaneet mahdollisuuksia tavoittaa yleisöjä.
Ajassa-sovellus on avannut yhtiölle uudenlaista digitaalista kasvupotentiaalia ja vahvistanut mahdollisuuksia tavoittaa yleisöjä uusissa kanavissa. Digipainon myötä Aikamedia on saanut lisää joustavuutta ja nopeutta erityisesti kirjojen ja muiden painotuotteiden tuotantoon. Päivän kustannustoiminnan siirtyminen osaksi Aikamediaa on puolestaan vahvistanut yhtiön asemaa kristillisen median kentässä ja avannut uusia mahdollisuuksia yhteistyöhön ja vaikuttavuuteen.
– On erityisen hyvä, että jatkaja löytyi talon sisältä. Erikassa yhdistyvät rohkea ote, ihmisten innostaminen ja kyky nähdä, mihin suuntaan nyt pitää mennä, hän jatkaa.
Ihmisten tavoittaminen on työn punainen lanka
45-vuotias Erika Niemelä on kauppatieteiden maisteri, jolla on vahva tausta markkinoinnissa, viestinnässä ja varainhankinnassa niin liike-elämässä kuin kristillisessä mediassa.
Ennen Aikamediaa ja Päivää hän työskenteli useiden vuosien ajan Taivas TV7:llä, jossa hän vastasi lahjoittajasuhteista ja viestinnästä sekä oli rakentamassa yhteisölähtöistä toimintamallia, jossa vuorovaikutus ja luottamus yleisöön olivat keskeisiä.
Niemelällä on laaja kokemus kristillisestä mediatyöstä television, radion ja digitaalisten sisältöjen parissa. Hänen mukaansa vaikuttava mediatyö syntyy yhteydestä – siitä, että ihmiset eivät jää vain yleisöksi vaan kokevat olevansa aidosti mukana.
Niemelän tausta vapaakirkollisessa kentässä heijastaa myös Aikamedian suuntaa: halua rakentaa siltoja ja tavoittaa ihmisiä yli totuttujen rajojen.
Niemelää motivoi kristillisen median ydinajatus: tehdä työtä, jolla on merkitys – ja joka myös pystyy puhuttelemaan ihmistä tässä ajassa.
– Aikamedia ja Päivä eivät ole vain kustantaja tai mediatalo. Ne ovat väyliä, joiden kautta viesti Jumalan valtakunnasta voi tavoittaa ihmisiä. Siksi ei riitä, että sisältö on hyvää – sen täytyy myös tulla löydetyksi ja koskettaa, Niemelä sanoo.
Hänen mukaansa tulevaisuuden johtamisessa korostuvat näkyvyyden ja ajassa elämisen lisäksi ilo.
– Työn pitää sisältää iloa. Ei siksi, että kaiken pitäisi olla helppoa, vaan siksi, että ilo heijastaa psykologista turvaa ja merkitystä. Silloin voi olla rohkea, tuottava ja tehdä viisaita ratkaisuja.
Aikamedia ja Päivä toimivat mediaympäristössä, jossa kilpailu ihmisten huomiosta on kovempaa kuin koskaan.
– Meidän tehtävämme on tuoda kristillistä sisältöä tähän pelikenttään. Haluan, että osaamme kertoa siitä rohkeasti, monipuolisesti ja tätä aikaa ymmärtäen, Niemelä sanoo.
Hänen mukaansa yleisöjen tavoittaminen ei voi olla vain markkinoinnin tehtävä, vaan sen täytyy näkyä koko organisaation ajattelussa.
– Haluan, että jokainen meillä miettii: kenelle tätä tehdään, miten tämä tavoittaa ja miksi tämä on ihmiselle merkityksellistä. Parhaimmillaan koko organisaatio vie samaa sanomaa eteenpäin omasta roolistaan käsin. Silloin emme vain tuota sisältöä, vaan rakennamme yhteyttä, joka oikeasti vaikuttaa.


