Israelilaisten prostituoitujen haastatteluissa on käynyt ilmi, että suurin osa kävijöistä on sotilaita ja ortodoksijuutalaisia.
Israelissa on tehty äskettäin tutkimus, jonka mukaan maassa tapahtuu kuukausittain yli miljoona prostituoitujen luona käyntiä.
Ilotyttöjen haastatteluissa on käynyt ilmi, että suurin osa kävijöistä on sotilaita ja ortodoksijuutalaisia.
Viimeksi mainittujen sukupuolikäyttäytymistä säätelevät Tooran ja Talmudin määräykset, joita ovat myös naisten puhdistautumissäännöt, ja näiden takia miehen on pidättäydyttävä sukupuoliaktista vaimonsa kanssa jopa 21 päivää kuukaudessa. Tällöin mies saattaa hakeutua naapurikaupungin bordelliin – ortodoksijuutalaisen suullisen perimätiedon mukaan oman paikkakunnan ilotyttöjä mies ei saa käyttää.
Takaisin
Ilmoita asiaton kommentti
Ei pitäisi meitä kiinnostaa, ketkä käyttävät Israelin ilotyttöjen palveluja. Tämä on sellaista muodikasta, jännittävää tirkistelyä, jota telkkari on täynnä nykyään. Kannattaisi pitää huoli omista toimistamme ennemmin.
Samuel | 08.03.2010 09:25Ilmoita asiaton kommentti
Meitä kyllä kaikki tieto kiinnostaa, koska teemme työtä katuprostituoitujen parissa Tel Avivissa. Door of Hope -työstämme on tullut TV7:lla Suomessakin ohjelma pariin kertaan, ja se on saanut hyvää palautetta. Mitään käyttäjäkuntaa syyttelemättä asialla on merkitystä, jos prostituution oikeutusta puolustellaan valtauskonnollisilla syillä. Valitettavasti Israel on naiskaupassa yksi mailman kärkimaita ja tämä on useimpien israelilaisen mielestä suuri häpeä.
Roy Rissanen | 08.03.2010 16:00Ilmoita asiaton kommentti
Samuel on oikeassa. Kristillisen median tehtävä ei ole lyödä leimoja keltaisen lehdistön tavoin ihmisryhmien päälle esim. seksipalveluiden käyttämisestä.
Matti Nevalainen | 08.03.2010 20:20On hyvä pitää mielessä mitä Jeesus sanoi siitä, jos katsoo himoiten naista. Ei ortodoksijuutalaisten sormella osoittelu ole Ristin Voiton tehtävä kristittynä mediana.
Roy Rissaselle sanoisin, että tiesit varmaan ennestään, mitä tässä uutisessa kerrottiin. Mutta mikäli aiot todella auttaa prostituoituja Tel Avivissa, ei Israelin valtion syyllistäminen auta siinä yhtään, vaikka väittämäsi olisikin tosi. Siinä ohjelmassa, jota TV7 näyttää, ei onneksi syytellä vaan tarjotaan apua.
Ilmoita asiaton kommentti
En katso, että Roy Rissanen syyttää kettään, vähiten Israelin valtiota tai uskontolaitosta. Samat himot ja halut vaikuttavat sekä ortodokseilla että muilla uskovilla ja uskomattomilla. Eivät juutalaiset ja Israel ole ikään pyhimyskansa vaikka minä je me haluammekin kunnioittaa heitä Jumalan omaisuuskansana.
priskilla | 09.03.2010 15:38