![]() |
Arkkipiispa Kari Mäkinen haluaa pitää kiinni kirkon vihkioikeudesta. Mäkinen sanoi Ylen A-studiossa kannattavansa vihkioikeuden säilyttämistä, vaikka Suomessa siirryttäisiin sukupuolineutraaliin avioliittoon.
Helsingin piispa Eero Huovinen on esittänyt, että kirkon pitäisi luopua vihkimisoikeudesta, jos eduskunta hyväksyy sukupuolineutraalin avioliiton. Mäkisen mukaan kirkko päättää itse, keitä se vihkii. Hänen mielestään luontevinta olisi turvata samaa sukupuolta olevien viralliselle parisuhteelle samat juridiset oikeudet muuttamatta avioliiton käsitettä.
Mahdollinen lakimuutos antaisi samaa sukupuolta olevalle avioparille muun muassa oikeuden adoptoida yhdessä lapsen. Tällä hetkellä adoptio on mahdollinen vain perheen sisällä. Yhdessä he eivät kuitenkaan voi adoptoida lasta.
Laki sukupuolineutraalista avioliitosta on voimassa noin kymmenessä maassa.
Takaisin
Ilmoita asiaton kommentti
Suu jää ammolleen ja hämmästys valtaa mielen. Henkilö, jonka pitäisi edustaa kirkossa teologian terävintä ja puhtainta kärkeä, ehdottaa adoptio oikeutta homoille. Monien uutisten mukaan katollisessa kirkossa homoseksi on johtanut myös pedofiiliaan. Tällaistako uusi arkkipiispa haluaa myös Suomen luterilaisen kirkonkin sisään? Elämmekö ajassa, jolloin siellä, missä pitäisi olla valoa, onkin pimeyttä?
marita | 19.08.2010 22:06Ilmoita asiaton kommentti
Lapsena ajattelin, että pahuuden läpimurto kirkossa kuuluu vasta kaukaiseen tulevaisuuteen. Tulevaisuus näyttää kuitenkin olevan pian täällä, ja muualla maailmassahan se on länsinaapuriamme myöten saapunut jo aikoja sitten. Laittomuus ja erityisesti seksuaalinen pahuus tulee pääsemään valtaan viimeisinä päivinä, kuten Raamattu ennustaa, ja jokainen esimerkiksi Raamatun ajan kreikkalaista kulttuuria tunteva tietää, minkä ikäinen väestöryhmä kärsi esimerkiksi homouden harjoittamisesta eniten.
Mikael Elmolhoda | 20.08.2010 15:59"Monta väärää profeettaa ilmaantuu, ja he johtavat useita harhaan. Ja kun laittomuus lisääntyy, monien rakkaus kylmenee." (Matt. 24:11-12)
"Samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta." (Juud. 1:7)
Ilmoita asiaton kommentti
Maritalle toteaisin, että tekstisi on roskaa. Lähes kaikki Suomessa tapahtuneet pedofiliatapaukset ääriuskonnollisissa liikeissä ovat tapahtuneet heterojen toimesta. Heteromies raiskaa alaikäisen tytön. Parempi pysyä totuudessa.
timoj | 21.08.2010 12:38Ilmoita asiaton kommentti
Vuosisatojen ajan kirkot suhtautuivat seksuaalisuuteen yleensäkin kielteisesti. Seksuaalisuus kuului vain suvunjatkamiseen eikä siitä saanut tuntea mielihyvää. Naiset ja orjat olivat miesten omaisuutta, joille mies sai tehdä lähes mitä tahtoi. Seksuaalisuus ja synti liitettiin läheisesti toisiinsa. Tämä traditio vaikuttaa ajatusten tasolla yhä. Vieläkin jotkut opettavat, että naisen tulee olla miehelle alamainen ja hyväksyvät ihmisten eriarvoisen kohtelun sukupuolen tai sukupuolisen suuntautumisen perusteella. Usein he puolustelevat asennettaan Raamatulla ja sanovat, että homoseksuaalinen käyttäytyminen on syntiä.
timoj | 21.08.2010 12:43Ilmoita asiaton kommentti
Monet aikamme raamatuntutkijat ovat kuitenkin sitä mieltä, että Raamattu ei missään tuomitse rakastavaa ja vastuullista homoseksuaalista suhdetta. Siksi homot ja lesbot pitäisi hyväksyä kristillisten kirkkojen jäseninä samanarvoisiksi kaikkien muiden kanssa ja heidän sitoutumistaan pitäisi tukea ja juhlistaa aivan niin kuin heteroseksuaalistenkin pariskuntien kohdalla. Homoseksuaalisuus ei ole synti eikä sairaus.
timoj | 21.08.2010 12:44Ilmoita asiaton kommentti
Hienoa Kari-olit upea tuossa A-studion lähetyksessä. Kirkollamme on viisas uusi johtaja.
timoj | 21.08.2010 12:45Ilmoita asiaton kommentti
Homoseksuaalisuus on Raamatussa selvästi sanottu synniksi. Tämä ilmenee johdonmukaisesti luomiskertomuksesta alkaen apostolien kirjeisiin. Muut väitteet kuuluvat siihen sarjaan, että musta on valkoista, lehmät lentää jne. Koska kuitenkin kaikki olemme Raamatun mukaan syntisiä, niin tärkeintä on uskoa evankeliumi, että Kristus on tullut syntisiä pelastamaan. Hän myöskin voi vapauttaa synnin kahleista.
Verso | 21.08.2010 16:28Ilmoita asiaton kommentti
Mielenkiintoista, noin kymmenellä nimimerkillä esiintymisen lisäksi rakas veljemme on myös oppinut, miten copy-paste toimii. Tämä selittänee de ja vu -ilmiön, joka aika ajoin pyrkii pintaan kommentteja lukiessa. http://www.google.fi/search?q=%22Raamattua+lukiessa+kyse+on+aina+Raamatun+tulkinnasta%22&hl=fi&client=firefox-a&hs=HRV&rls=org.mozilla:en-US:official&filter=0
Mikael Elmolhoda | 21.08.2010 17:54Ilmoita asiaton kommentti
Lisäksi suuri osa "kommenteista" näyttää olevan copy-pastettu suoraan täältä: http://www.arcusfinland.kotisivukone.com/33
Mikael Elmolhoda | 21.08.2010 17:56Ylläpidolle lähti juuri sähköpostia asiasta.
Ilmoita asiaton kommentti
timoj on antikristuksen rohveetta....
mijäs | 21.08.2010 19:16Ilmoita asiaton kommentti
Juuri näin, tämä rohveetta jo tunnetaan, nimimerkki, joka puolustaa kiihkeästi iljettävää homoseksualista käyttäytymistä ja esiintyy ainakin viidellätoista nimimerkillä. Hänen kommenttinsa on yleensä, tuo on roskaa. Seuraavaksi hän lähettää kopiot samoista kommenteistaan, jotka ovat toistuneet lukemattomia kertoja. Ei synny minkäänlaista keskustelua, mutta eihän Raamatun vastaista, homoseksualista käyttäytymistä voikaan kukaan viisaasti puolustaakaan. Roomalaiskatollinen kirkko itse on Ylen Areenan sivuilla todennut, että homoseksualista käyttäytymistä suurempi vitsaus on pedofilia, joka on tullut homoseksualisuuden myötä kirkon sisään.
marita | 21.08.2010 22:15Ilmoita asiaton kommentti
Tässäkin keskustelussa on käynyt selvästi ilmi nykykirkkomme suurin ongelma. Kun ei haluta kuulla Jumalan lakia, joka tuomitsee synnin, niin menetetään herkkä omatunto ja paadutaan. Tällöin ei sitten enää myöskään kyetä vastaanottamaan armon evankeliumia. Mieluummin kuljetaan oman tahdon mukaista laveaa tietä, joka vie kadotukseen, kuin seurataan kaitaa ristin tietä, joka vie elämään. Tämä kaikki on Raamatussa ennustettu evankeliumissa ja apostolien kirjeissä, ja me näemme valitettavasti sen jo toteutuvan myös rakkaassa maassamme ja kirkossamme. Herra, armahda meitä.
Verso | 22.08.2010 12:10Ilmoita asiaton kommentti
Raamattua ei tule lukea pintapuolisesti ja "rusinat pullasta" periaatteella vaan huolellisesti ja kokonaisuutena, muuten avataan tie Paholaisen käyttämille eksytyksille (vrt. syntiinlankeemus, Jeesuksen kiusaus erämaassa).
Verso | 22.08.2010 19:46Toinen keino harhaoppeja vastaan on uskoa, että se mitä Jumala sanassaan sanoo, myös tarkoittaa sitä. Hän ei ole valehtelija, vaan Hänen sanansa on totuus (Joh.17:17). Ja maailmankaikkeuden Luojana Hän kyllä osaa luoduilleen kommunikoida asiat sanassaan ymmärrettävästi ja selkeästi. Jos joku ei näitä ilmeisiä lähtökohtia hyväksy, hän kulkee ilman muuta harhaan uskossaan.
Eli kun kerran alettiin tutkia Matteuksen evankeliumia, lisätään tästä yhdestä evankeliumista aiheeseemme liittyviä kohtia:
Matt. 5:17-20, 7:13-27, 11:20-23, 15:3-9, 16:24-27, 17:10-13, 18:7-11, 19:3-9 (sisältää viittauksen luomiseen), 22:34-40 (sisältää rakkauden KAKSOISkäskyn), luvut 24-25.
Rakkauden kaksoiskäskystä puhuttaessa pitää myös muistaa, mitä rakkaus tarkoittaa: 1.Joh.5:3.