U2 valtaa Helsingin

19.08.2010 10:00 | Sana | Janne Villa
Bono on keskittynyt maailmanparantamiseen joskus jopa bändin kustannuksella. (Kuva:Andy Willsher)
Bono on keskittynyt maailmanparantamiseen joskus jopa bändin kustannuksella. (Kuva:Andy Willsher)

Rockin tärkeimpiin hengellisiin sisällöntuottajiin kuuluva U2 esiintyy perjantaina ja lauantaina Helsingin Olympiastadionilla.

Vuosi sitten 360˚ -kiertueen alussa Göteborgissa koetuilta keikoilta tuttu ohjelmistorunko on kasassa Helsingissäkin. Luvassa on siis musiikillisesti ja visuaalisesti vaikuttava popspektaakkeli.

Vastaansanomattomasti stadionrokkaava soundisirkus ei peitä alleen U2:n projektin perimmäistä luonnetta - totista Jumalan etsintää ja aikalaisen sekavan sieluntilan kartoitusta.

Yli 30 vuoden jälkeen Bono, The Edge, Larry ja Adam pureutuvat yhä eksistentiaalisiin ydinkysymyksiin.

U2:n kristillinen pohjavire on vahva 1990-luvun hapuilun jälkeen. U2 on palannut kolmella viime levyllään tunnustuksellisille juurilleen. Myös yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden ja ihmisoikeuksien julistus jatkuu.

Keikalla videotauluilla esiintyvät esimerkiksi piispa Desmond Tutu ja Burman vangittu oppositiojohtaja Aung San Suu Kyi sekä avustuskampanjat, joissa eritoten Bono ja vaimonsa Ali, ovat aktivisteja.

"Rakkauden on muututtava teoksi tai joksikin konkreettiseksi. Jumalan on tultava lihaksi", maailman mahtavimpien päättäjien ja onnettomimpien köyhien välillä sukkuloiva matkasaarnaaja Bono julistaa.

Miljoonat kuulijat ovat seuranneet U2:n hengellistä vaellusta nuoruuden vahvasta uskosta hengellisten erämaiden ja tanssilattioiden kautta kultakaupunkiin ja neonvaloissa koeteltuun vakaumukseen.

Muusikkopojat jakavat matkaevästä ja virikkeitä yleisön omille pyhiinvaelluksille.

 

 

Takaisin

Ilmoita asiaton kommentti

Häkellyttävän varauksetonta ihailua ja ylistystä yhdestä orkesterista. Samaa kumartelua pitkin viikkoa myös RadioDeissä. Onko mikään orkesteri niin hyvä, että tällainen ilmaismainoskoneisto kannattaa pitää pyörimässä? Koska tehdään sama Iron Maidenin ja AC/DC:n kunniaksi? Yhtä paljon heidän sanoituksissaan on aiheena taivas ja helvetti henkilöhahmoineen.

Samuel | 19.08.2010 18:06

Ilmoita asiaton kommentti

Hienoa, että löytyy vielä edes yksi superbändi, joka on musiikillisesti korkeatasoinen ja toimii kristilliseltä arvopohjalta. Tätä todella kannattaa mainostaa.

Muusikko | 19.08.2010 19:03

Ilmoita asiaton kommentti

Mielestäni U2 on ihan OK bändi, joitakin hyviä biisejä heillä on.
En kuitenkaan osaa kovin kristillisenä yhtyettä pitää, en välttämättä menisi heidän konserttiin. Se mitä Deistä kuulin niin ei bändin 2 jäsentä taida kovin kristinuskoon päin olevan.

AnneH | 20.08.2010 15:33

Ilmoita asiaton kommentti

Nyt taisi toimittajalla lähteä juttu hiukan näpeistä. Ei U2:sta nyt ihan tunnustukselliseksi voi sanoa, eikä heidän sanoituksetkaan ole vastaansanomattomasti "totista Jumalan etsintää ja aikalaisen sekavan sieluntilan kartoitusta". Toki asiat voidaan hengellistää jos halutaan, mutta kristillisellä sivustolla on hieman vastuutonta uutisoida tällä tapaa.

Vesa Markus | 20.08.2010 23:15

Ilmoita asiaton kommentti

U2:n Yahweh biisi on ainakin täynnä Vapaamuurarien tunnuksia ja synkretismiä. Vapaamuurarius on kilpaileva uskonto Kristinuskon kanssa, joka julistaa, että Jumalan luo päästään monia teitä pitkin. Bono ja muut rapparit julistavat uskontojen rinnakkaiseloa "coexist" tai jopa uskontojen yhdistämistä. Sori vaan, mutta tämä ei ole Kristillinen vaan antikristillinen bändi.

VyöNalle | 21.08.2010 02:12

Ilmoita asiaton kommentti

Minun on aika vaikea löytää U2:n paisutteluista ja pateettisuuksista mitään niin kovin syvästi "eksistentiaalista".

"Koska tehdään sama Iron Maidenin ja AC/DC:n kunniaksi?"

Eikö noitakin urpomassapumppuja ole hehkutettu jo yllin kyllin? Olen kuunnellut itse molempia yhtyeitä todella paljon, ja jos olen rehellinen, niin eipä voi kuin todeta, että todella ylimainostettua roskaa ovat molemmat noin musiikkina. Vaikka tärkeitä bändejä omallekin musiikilliselle kehitykselle ovatkin.

Vertaatko muuten Samuel vakavissasi jonkun Maidenin saati AC/DC:n taivas/helvetti-aiheita jonkun U2:n vastaaviin? Pikkuisen on eri asioista kyse noissa...

Mikko | 22.08.2010 04:41

Ilmoita asiaton kommentti

Ja funkuille ei taas tietenkään kelpaa "Jumalan etsinnäksi" mikään muu kuin kuluneiden kaanaanfraasien hokeminen eli gospelkopiointi. Mielikuvituksellista. Miten maallista musiikkia huonosti kopioivasta tuputusgospelista voi syntyä YHTÄÄN MITÄÄN luovaa? Ei mitenkään. Masentavaa. "Ei ole hyvä kristillisellä sivustolla julistaa U2:ta Jumalan etsinnäksi" - voi tsiisus sentään, naurettavaa, kasvakaa nyt oikeasti jonnekin sieltä uskonbunkkereistanne!

Mikko | 22.08.2010 04:46

Ilmoita asiaton kommentti

Olen Vyönallen kanssa samaa mieltä. Esimerkiksi maallisen median hehkutuksessa ennen konserttia, en kuullut sanaakaan Kristinuskosta, ainoastaan Bonon hyväntekeväisyyttä on pidetty esillä. Näinhän korottavat itseään Lionsklubilaiset, Rotaryt, urheilu- ja nuorisoseuraväki ja roomalaiskatoliset ym tikapuita pitkin Taivaaseen menevät. Oliko joku konsertissa kuulemassa tätä bändiä ja julistivatko he syntien tunnustamista ja sitä, että ihmisen täytyy uudestisyntyä Jumalan lapseksi päästäkseen Taivaaseen?

Risto Nikula | 22.08.2010 12:52

Ilmoita asiaton kommentti

En ymmärrä, miksi ihmeessä kaikkien Jumalaan uskovien tai Häntä etsivien pitäisi julistaa uskoaan samalla tavalla ja samoilla sanoilla(?). Eikö ihminen saa olla oma itsensä ja puhua siitä uskosta, joka on hänen omassa elämässään totta? Pitääkö omaksua jotkut ulkoa annetut fraasit ja toistella mielikuvituksettomasti niiden kuolleita sanoja, jotta käy "kunnon kristitystä"? Mitä ihmettä se sellainen usko ja seurakunta edes ovat?

Riippumatta siitä, mitä ajatellaan nimenomaan kyseisestä orkesterista ja heidän ajattelu- ja käyttäytymistavoistaan, tuollainen ajattelu vaikuttaa minusta todella ahdasmieliseltä. Jos se olisi uskon koko sisältö ja totuus sen Jumalasta, niin enpä varmasti jaksaisi uskoa ja pysyä hengellisesti - tai paljon muutenkaan - elossa päivääkään. Tuskin olisi jaksanut itse kristinuskokaan pysyä elossa, jos ei olisi saanut elää, uudistua ja tulla luovasti ilmaistuksi ja jaetuksi erilaisten ja eri tavoin elämää kokevien ihmisten toimesta.

Mikko | 24.08.2010 00:08

Ilmoita asiaton kommentti

Onpa mielenkiintoista huomata miten tällainen portaali kun Seurakuntalainen, kehuu U2 bändiä hengelliseksi. Kyseinen bändi on mukana kaikissa homofestivaaleilla, puolustava honoutta jne.
Onko seurakuntalainen portaali koskaan tutkinut mitä raamattu sanoo miehestä joka sekaantuu toiseen mieheen tai eläimeen. Kannattaa vähän tutkia. Vertaisin seurakuntalaine portaalia lähinna 7 päivää lehteen, eli asianto, tietämätönta ja suurien massojen miellyttäminen on etusijalla. Roskaa siis. Kannatan tälläisen portaalin lopettamista.

Reijo | 24.08.2010 13:04

Ilmoita asiaton kommentti

Olen Mikon kanssa samoilla linjoilla. Usko ei ole vain sitä, että hoetaan joka paikassa "Jeesus, Jeesus". Vaan sanomansa voi tuoda esiin vaikkapa teoilla. Kuten Bono on tehnyt. Ja jos joku vaivautuisi edes lukemaan Yahweh-laulun lyriikat, niin sehän on yksinkertaisesti tavallisen ihmisen rukous kristinuskon Jumalalle eli Yahweh´lle. Minä ainakin haluan rukoilla Jumalaltani samoin kuin Bono tuossa laulussa: "Ota tämä sydän ja tee siitä rohkea". Ja lisäisin vielä, että jopa niin rohkea, että en sortuisi ns. "tosiuskovien" tapaan leimata kaikkien muiden kristittyjen usko vähäisemmäksi kuin oma.

Änkyrä | 24.08.2010 15:08

Ilmoita asiaton kommentti

Änkyrän hienosta rukouksesta tuli mieleen erään toisen henkilön yhtä aito rukous, joka meni suunnilleen näin:"'Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät tai vaikkapa tuo publikaani..."

Samuel | 25.08.2010 12:21

Ilmoita asiaton kommentti

Mielestäni Dein ohjelmasarja oli toimituksellisesti ammattitaitoista ja perusteltua. Se käsitteli asiaa ilmiönä ja selvitti bändin taustalla olevaa kristillisyyttä. Aivan yhtä perusteltua on käsitellä kehitysyhteistyötä ja sen taustalla olevia kristillisiä piirteitä. Vai onko joku tästäkin jo eri mieltä?

Minua U2 -bändi puhuttelee hengellisesti enemmän kuin moni "Jeesus pelastaa" yhtyeet. Anteeksi. Valittaa voitte tästä valmistajalleni. Niin kauan kun maailmassa on muutakin kuin pelkkää suoraa julistusta Jeesuksen verestä ja syntien sovituksesta - josta U2 muuten laulaa uusimmalla levyllään! - niin kauan on olemassa kristittyjä, jotka eivät tule hyväksymään mitään muuta näkemystä tai tapaa olla kristittyjä kuin omansa. Eihän kukaan voi myöskään kiistää bändin (kuin toistemmekaan) jäsenten uskoa ja siitä seurannutta ihmisten auttamista.

PS. Vapaamuurarivertaus oli todella aiheeton vailla mitään pohjaa. Ottakaa siis asioista selvää, ennen kuin heitätte ensimmäisen kiven.

Pro Bono | 26.08.2010 09:51

Ilmoita asiaton kommentti

"PS. Vapaamuurarivertaus oli todella aiheeton vailla mitään pohjaa. Ottakaa siis asioista selvää, ennen kuin heitätte ensimmäisen kiven."

Itse tunnistin tuosta Yahweh-musiikkivideosta ainakin 8 okkulttista/vapaamuurarillista symbolia. Eli siitä voi päätellä ketkä ovat olleet tekemässä sitä.

Sermi | 26.08.2010 16:00

Ilmoita asiaton kommentti

on muuten perkeleen hyvä uutinen näinkin kristilliseltä lehdeltä... mikäs siinä jos tykkää näin paljon bonosta ja u2sen musiikista.. täytyy kyllä sanoo että on tyylikäs uutinen... itse en pidä kirkoista en sitte ollenkaan, mutta tämä kyllä jo menee uutiskynnyksen hyvään luokkaan... keskustelua herättävä uutinen... turhista jeesusteluistakaan en pidä sitten yhtään tässä ei semmoista ollut ... Ihan on toimittajalla nyt oikea ote tähän hommaan, kunnon journalisti :D

perkeleenhyväuutinen | 29.08.2010 23:32

Ilmoita asiaton kommentti

@Samuel .. tuossa sanoit näin "Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät tai vaikkapa tuo publikaani..." mites se jatkuikaan, eikös pinnalliset pyhimystä leikkivät tee tuolla tavalla ne pyyntötarpeensa :D

perkeleenhyväuutinen | 29.08.2010 23:41