Kirkkohallitus: Kotikunnattomalla maahanmuuttajalla oltava oikeus liittyä kirkkoon

18.10.2011 15:45 | Elämään | toimitus E

Kirkkohallitus esittää marraskuun kirkolliskokoukselle lakiuudistusta, jolla Suomessa asuva kotikuntaa vailla oleva ulkomaalainen voisi liittyä luterilaisen kirkon jäseneksi. Jäseneksi ottaminen edellyttää, että maahanmuuttaja osallistuu seurakunnan toimintaan kolmen kuukauden ajan. Ennen jäseneksi ottamista henkilölle annetaan tarvittavaa kasteopetusta, ja hänen tulee tunnustaa kirkon usko.

Esityksellä pyritään turvaamaan seurakuntien perustehtävän toteuttaminen maassa asuvien ulkomaalaisten parissa sekä vahvistamaan positiivista uskonnonvapautta. Verotusoikeus ja vaalikelpoisuus sisältyvät jäsenyyteen vasta kun maahanmuuttajan kotikunta vahvistetaan.

Kirkkolain muutos ehdotetaan tulevaksi voimaan kuuden kuukauden kuluttua sen vahvistamisesta. Seurakunnille laaditaan asiasta ohjeistus.

Nykyisten säännösten mukaan ulkomaalainen voi liittyä kirkon jäseneksi vain silloin, kun hänellä on kotikuntalain mukainen kotikunta Suomessa. Tilastoihin perustuvan arvion mukaan maahanmuuttajista reilusti yli puolet on kristittyjä.

Kirkkohallitus tukee isyyslain uudistusta

Kirkkohallitus antoi täysistunnossaan 18.10.2011 lausunnon myös oikeusministeriön arvomuistiosta, jossa käsitellään vuodesta 1976 voimassa olleen isyyslain uudistamista. Lain tavoitteena on edistää erityisesti avioliiton ulkopuolella syntyneiden lasten oikeudellisen aseman yhdenvertaisuutta.

Isyyslainsäädännön ensisijaisena tarkoituksena tulee kirkkohallituksen lausunnon mukaan huolehtia siitä, että lapsella on mahdollisuuksien mukaan aina sekä isä että äiti. Oikeudellisen isäsuhteen rinnalla lapsen kehitykselle ratkaisevaa on sosiaalisesti toimiva isä-lapsi-suhteen syntyminen sekä biologisen alkuperän tunteminen.

Laissa määritelty isyysolettama tulee kirkkohallituksen mielestä jatkossakin koskea vain avioliitossa syntyneitä lapsia. Kirkkohallitus kannattaa arvomuistion ehdotusta, jonka mukaan isyys voidaan todeta avioliiton perusteella myös silloin, kun lapsi on saanut alkunsa ennen avioliiton solmimista ja syntynyt vasta isän kuoleman jälkeen. Samoin lausunnossa kannatetaan mahdollisuutta isyyden tunnustamiseen lapsen kuoleman jälkeenkin.

"Kirkkohallituksen oikeusministeriölle antamansa lausunnon lähtökohtana on korostaa kaikissa tapauksissa lapsen etua ja oikeuksia sekä kristillisen avioliiton merkitystä", Kirkon tiedotuskeskuksen tiedotteessa todetaan.

 

Takaisin

Ilmoita asiaton kommentti

"Jäseneksi ottaminen edellyttää, että maahanmuuttaja osallistuu seurakunnan toimintaan kolmen kuukauden ajan. Ennen jäseneksi ottamista henkilölle annetaan tarvittavaa kasteopetusta, ja hänen tulee tunnustaa kirkon usko."

Suomalainen pääsee Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäseneksi noin kuukauden vanhana vajaavaltaisena osaamatta edes puhua.

Onkohan joku "helluntailaisuus" päässyt vallalle Suomen evankelisessa kirkossa, kun käytännössä se on siirtynyt aikuisjäsenyyteen?

Olisi paljon helpompaa toimia siten, että Inkerin kirkko saisi kerätä Suomesta kirkolliseveroja ja se voisi hoitaa kolmantena valtionkirkkona ulkomaalaiset.

Uskostakin alkaa tulla vähitellen pätevyyttä edellyttävä asia. Ehkäpä lapsikaste pitäisi kieltää sillä perusteella, että pakkoyhteisöiksi Suomessa riittää vallan mainiosti Suomen valtio, jokin 336 kunnasta ja ylioppilaskunnat.

Pakkokuulututtaminen on ihmisoikeuksien vastaista.

Laurentius Köyliöläinen | 19.10.2011 15:01

Ilmoita asiaton kommentti

On luonnollista ja hyvä, että uusi tulija sitoutetaan heti kirkon toimintaan.

Kastettu taapero tulee joka tapauksessa saamaan opetusta omasta uskostaan koulussa ja mahdollisesti myös rippikoulussa.

Irduga | 19.10.2011 16:56

Ilmoita asiaton kommentti

Esitys kuvastaa evlut kirkon epätoivoista tilannetta; uusia veronmaksajia pitää saada pikapikaa paikkaamaan nopeaa jäsenkatoa.

Synnefiase | 19.10.2011 17:11

Ilmoita asiaton kommentti

"Nykyisten säännösten mukaan ulkomaalainen voi liittyä kirkon jäseneksi vain silloin, kun hänellä on kotikuntalain mukainen kotikunta Suomessa."

Tätä syrjintää, että ulkomaalaisia ei hyväksytä kirkon jäseniksi, en ole kenenkään kirkon vanhoillisuutta tai liberaaliutta kritikoivan aktivistin vaativan lopetettavaksi.

Pauli | 19.10.2011 22:39

Ilmoita asiaton kommentti

On luonnollista ja hyvä, että uusi tulija sitoutetaan heti kirkon toimintaan.

Kastettu taapero tulee joka tapauksessa saamaan opetusta omasta uskostaan koulussa ja mahdollisesti myös rippikoulussa.
Irduga | 19.10.2011 16:56

=> Mitäpä jos taapero haluaa isona vaikkapa tamperelaiseksi vapaa-ajattelijaksi?

=> Seurakunnan jäsenyyden vaatimuksia ovat nyt kahdet. Toiset pääsevät seurakuntien jäseniksi osaamatta muuta kuin imeä rintaa ja itkeä ja toisille asetetaan pätevyysvaatimuksia.

Laurentius Köyliöläinen | 21.10.2011 20:49