Keskustelu

Tuomitsemisen pelko

Saarnaaja 11.04.2011 klo 05:04
Nykyään jokainen Raamattua täysin tuntematonkin "tietää", että Raamattu ja Jeesus kieltävät kaiken tuomitsemisen. Kirkko ja seurakunta seuraavat sivusta, kun tämä ns. humaani aika kertoo, mitä tuo tuomitsemisen kieltäminen tarkoittaa. Kansa kuuntelee hämmentyneenä, kun poliitikot ja humanistit opettavat teologeja ja pappeja, ja määrittävät näille miten Raamattua tulee tulkita.
Mutta tarkoittiko Jeesus (Mt.7:1 - ) tuomitsemisen kieltäessään kaiken kriittisen ajattelunkin hylkäämistä? Kielto: "Älkää tuomitko" tarkoittaa, kun se asiayhteydessään luetaan kaiken tarkoitushakuisen, väärän tuomitsemisen kieltämistä. Vuorisaarnan opetuksessaan Jeesus viittaa Vanhan testamentin varoitukseen, jonka mukaan ihminen, joka väärin perustein oli tuomitsemassa, vaatimassa toiselle tuomiota, joutui itse lopulta tuomion alaiseksi. Väärälle tuomitsijalle luettiin sama tuomio, jota hän oli toiselle vaatimassa - "hän sai samalla mitalla".
Jeesus ei siis puhu kaiken kriittisyyden hylkäämisestä, vaan Hän varoittaa väärästä, tarkoitushakuisesta ja perusteettomasta tuomitsemisesta.
Eila Lias 11.04.2011 klo 08:12
"Älkää tuomitko" tarkoittaa, kun se asiayhteydessään luetaan kaiken tarkoitushakuisen, väärän tuomitsemisen kieltämistä. Jeesus ei siis puhu kaiken kriittisyyden hylkäämisestä, vaan Hän varoittaa väärästä, tarkoitushakuisesta ja perusteettomasta tuomitsemisesta. Eikö tuo Vuorisaarnan opetus ole sitä, mihin meitä kutsutaan. Ettemme olisi tuomitsemassa toisin ajattelijoita Kristuksen kirkon jäseninä ja työntekijöinä. Joka sukupolvi tuo omanlaisensa kulttuurin näihinkin asioihin. Jos aiemmille sukupolville oli sopiva tietynlainen kristillinen kulttuuri, uudet tuovat mukanaan esiin sen muutoksen kulttuuriin, tarkoitan tällä juuri esim. tuota tällä hetkellä keskustelun alla olevaa iltahartausasiaa. He ovat oman aikansa lapsia, mutta myös vihityt Kristuksen ja hänen kirkkonsa palvelijoiksi. Jeesuksen opetus kulminoituu lähimmäisen rakastamiseen, myös sen nuoren papin, jonka puheet eivät tunnu mitenkään istuvan omaan käsitykseen ja jo vuosia kuulemaan tapaan julistaa evankeliumia. Myöskin taakkansa alla oleva nuori pappi iltahartaudessa ison asian edessä yrittäessään tuottaa, heille opetetun mukaisesti, käyttäen persoonaansa tuo ilmi ajatusmaailmaa, jota heidän ikäpolvensa edustaa, puhuen omalla kielellään, on arvollinen saamaan meidän vanhempien tuen ja rohkaisun ja rukouksemme.
Lapi 11.04.2011 klo 09:29
Jumalan Sana kertoo, mikä on syntiä. Jumalan Sana siis tuomitsee. Tästä kansa ei tykkää.

Mutta aikamme osoittaa, miten voimallista on Jumalan Sana, sillä se kolahtaa edelleen ja voimallisesti kolahtaakin.
Eila Lias 11.04.2011 klo 10:59
Ja Hänen on edelleenkin kaikki valta ja kunnia!
Saarnaaja 11.04.2011 klo 18:35
Eila hyvä!
Ymmärränkö oikein: Pappisvihkimys tekee ihmisestä niin korkeasti pyhän, että häntä ei saa arvostella, vaikka hän tekisi ja sanoisi mitä?
Jokaisella ammatikseen uskovalla on oikeus päästellä suustaan mitä mieleen juolahtaa ja hurskaiden veisuujoukko on velvoitettu tukemaan ja hyssyttelemään, ettei poikaraasu saa traumoja?
Mielestäni mies, joka YLEssä paasaa tuomiopäivää toisille, olisi syytä kestää edes jonkinmoista arvostelua - ja uskon, että kestääkin.
Siinä olit kyllä oikeassa, että tuo kyseinen pappipolo tuotti todella "taakkansa alta" "persoonaansa käyttäen ajatusmaailmaansa" - niiden pettymykseksi, jotka ovat tottuneet kuulemaan iltahartaudessa silloin tällöin jopa raamattuun tukeutuvaa opetusta.
Eila Lias 12.04.2011 klo 07:18
Saarnaaja hyvä! Ymmärsit väärin. Eikä meitä kai ole velvoitettu muuhun kuin pyrkimään kuuntelemaan Vapahtajamme opetuksia ja pyrkiä niitä noudattamaan. Minulle nämä sinun kutsumasi poikaraasut ovat myös niitä virkaansa vihittyjä Kristuksen ja hänen kirkkonsa palvelijoita, joita minut on kutsuttu rakastamaan ja kunnioittamaan, jotta hekin voivat tehdä sen tehtävän, mihin ovat kutsun saaneet. Yön hiljaisina hetkinä heitäkin Isän eteen kantaen.
Lapi 14.04.2011 klo 10:24
Kyllä me olemme vastuussa lähimmäisistämme eli olemme veljemme vartijoita.
Eila Lias 14.04.2011 klo 16:50
Niin olemmekin, mutta eikö sen pitäisi kuitenkin tapahtua toista kunnioittaen ja hyväksyen, tuo veljen vartiointi. Jos syvimpänä motiivina on oma pettymys toisen tapaan tehdä työtä ja sitä kautta pettymys häneen myös ihmisenä, veljenä, onko vartiointi tuolloin rakkaudesta lähtevää. Sitä kai meiltä kuitenkin edellytetään tuossakin tehtävässä.
Lapi 20.04.2011 klo 09:37
Vartiointia pitää suorittaa rukoillen eli siis pyytää Jumalalta viisautta siihen.

Kirjaudu keskusteluun

Käyttäjätunnus:
Salasana: