Mikko Salmi pakinoi milloin huvittaa
Keskiviikkoiltana istahdin pitkästä aikaa kirkonpenkkiin. Tutut hengelliset laulut virittivät sieluni jälleen Jumala-taajuudelle - olin kotona. Tai niin ainakin luulin, kunnes pappi alkoi herätellä minun ja kirkkokansan synnintuntoja. Ansiokas nuoren polven saarnaaja kertoi pitkään vaivanneesta korvien soimisesta, josta oli tullut kertakaikkinen riesa. Lääkärikin oli "lohduttanut "papinalkua, että suurin osa tinnituksesta kärsivistä sairastuu jossain elämänsä vaiheessa henkisesti.
Papin tinnitus oli kuitenkin hiipunut puolen vuoden kuluessa ja piina oli ohi. Synnintunnustuksessa ja -päästössä ei ahdistusta tarvitse kuulemma odottaa puolta vuotta, vaan Jeesuksen ristille voi jättää kaiken kuorman. Jumala ei muista ihmisen syntejä.
Siihen päättyi papin saarna, ja seurakunta ryhtyi tunnustamaan omia syntejään. Lopuksi pappi julisti kaiken anteeksi annetuksi.
Koko rippitoimituksen ajan minulla oli hämmästyttävän ulkopuolinen olo. Mikä ihme on se synti, joka minun pitäisi tunnustaa? Ei kai synnillä voida tarkoittaa pelkästään jotain viikon aikana sattunutta tekoa tai laiminlyöntiä, jonka voi kertarysäyksellä tunnustaa ja saada anteeksi? Eikö synti ole enemmänkin valheelliseen elämäntyyliin liittyvä pinttynyt asenne, jota ei papin aamenella saada anteeksi?!
Pahinta synnintunnustuksessa on yrityksen puute. Kun vielä teini-ikäisenä uskoin, että kykenen luopumaan itsekeskeisestä ja ahneesta elämänasenteestani, enää en edes moiseen moskaan usko. Voin kyllä tehdä työtä luonteeni pimeitten puolien kanssa, mutta tuskin pimeyteni tässä maailmanajassa koskaan kuitenkaan katoaa. Sen vuoksi synnintunnustus on ajan haaskausta. Se ei vapauta, vaan ainoastaan muistuttaa siitä, etten ensikään viikolla tule pysymään erossa niistä synneistä, joita tällä viikolla tunnustan.
Jos kirkko haluaa todella kohdata tämän ajan ihmisen, sen täytyy virittyä 2000-luvun yhteiskunnan taajuudelle. Ihmisen peruskysymykset eivät tänä aikana liity syntiin ja armoon, vaan hyväksyntään ja kelpaamiseen. Sen sijaan, että kirkko jankuttaa vastausta siihen, miten löydän armollisen Jumalan, sen tulisi vastata siihen, miten elän oman häpeäni kanssa? Miten oppisin riittämään itselleni? Kuka minut on luonut? Mikä Jumala oikein on?
Perusongelmana on se, että kirkko vastaa kysymyksiin, jotka on esitetty 500 vuotta sitten. Kirkkokansan todellisia elämänkysymyksiä ei kuunnella ja vastaus annetaan, vaikka sitä ei edes kysytä.
Palaan hetkeksi vielä keskiviikkoillan kirkkohetkeen. Miten olisin toivonut, että syntejä syviä olisi käsitelty? Ensinnäkin olisin halunnut, että jokainen olisi saanut rauhassa pohtia omaa perussyntiään. Sen jälkeen synnit olisi voitu vaikka kirjoittaa nimettöminä paperille, ja niistä olisi voitu anonyymisti keskustella. Yhdessä jakaminen omista kipupisteistä olisi voinut parantaa paljon kokonaisvaltaisemmin, kuin helppo laastari tulehtuneen haavan päälle.
Isä Nitro Radio Deissä perjantaisin kello kello 16.20.
Samuel
"Sen vuoksi synnintunnustus on ajan haaskausta. Se ei vapauta, vaan ainoastaan muistuttaa siitä, etten ensikään viikolla tule pysymään erossa niistä synneistä, joita tällä viikolla tunnustan."
23.4.2010 8.39Mikko, Mikko... Olen pettynyt.
sisko
Synnintunnustus ei ole todellakaan ajan haaskausta ! Synti erottaa meidät Jumalasta. Jos syntejä ei kaduta ym, se johtaa sydämen paatumukseen. Kyllähän synti seuraa meitä hautaan/Jeesuksen tuloon asti, mutta jatkakaamme taistelua ja pyydetään Herralta armoa tehdä hänen tahtoansa ja muutoksia elämässä.
23.4.2010 8.531.Piet. 5:8
"Olkaa raittiit, valvokaa. Teidän vastustajanne, perkele, käy ympäri niinkuin kiljuva jalopeura, etsien, kenen hän saisi niellä. 9 Vastustakaa häntä lujina uskossa, tietäen, että samat kärsimykset täytyy teidän veljiennekin maailmassa kestää.
10 Mutta kaiken armon Jumala, joka on kutsunut teidät iankaikkiseen kirkkauteensa Kristuksessa, vähän aikaa kärsittyänne, hän on teidät valmistava, teitä tukeva, vahvistava ja lujittava.
11 Hänen olkoon valta aina ja iankaikkisesti! Amen."
Matson
Piti oikein varmistaa, että oliko tullut eksyttyä Kotimaan blogi-metsikköön, mutta ei.
23.4.2010 9.38Veikko
Ihan rehellistä tekstiä Mikolta ja kommentoijilta. Itseänä ne johdattivat miettimiään miksi Jeesus kysyi kohtaamiltaan ihmisiltä usein "mitä tahdot että minä sinulle teen?" Silloinkin kun ihmisellä oli selvä vaiva, esim. halvaantuminen tai sokeus. Herramme ilmeisesti halusi henkilön suullaan tunnustavan kipeimmän tarpeensa.
23.4.2010 9.41Minulle kirkossa käynti on yhteys jossa tarjoutuu mahdollisuus osallistua ja kohdata Taivaallinen Isäni, laulun, uskontunnustuksen ja syntieni tunnustamisen, yhteisen rukouksen,jne sen kipeimmän tarpeeni kanssa.
Jollekulle se voi olla syntien tunnustaminen ja vapautus jonka kokee kun synninpäästö julistetaan, jollekulle armo tulee kohdalle ehtoollisessa. Tärkeintä on osallistua messuun jossa on "laaja valikoima" (tähän yhteyteen ruma kaupallinen sanonta), ja jossa Jeesus kysyy "mitä sinä tahdot, että minä sinulle teen?"
Minulle ajoittain messu on kuin maistiaiset taivaallisesta pitopöydästä josta minua ravitaan tarpeeni mukaan. Joskus tarpeen jonka tiedostan ja usein tiedostamattoman. Kittos mahdollsiuudetsa osallistua komentointiin ja siunausta Sinulle lukija.
Samuel
"Ei kai synnillä voida tarkoittaa pelkästään jotain viikon aikana sattunutta tekoa tai laiminlyöntiä, jonka voi kertarysäyksellä tunnustaa ja saada anteeksi? Eikö synti ole enemmänkin valheelliseen elämäntyyliin liittyvä pinttynyt asenne, jota ei papin aamenella saada anteeksi?!" Jos asia on kerran näin, niin miksi Herra antoi meille sitten avainten vallan? Vai selitetäänkö sekin nykyään pois mahdottomana reliikkinä? Olen ihan ymmälläni näistä uuden ajan kristityistä. Toisekseen, ei kirkko vastaa kysymyksiin vain 500 vuoden takaa, vaan näitä kysymyksiä mietittiin vielä 80-luvullakin ihan täysillä! Uusi uljas synnitön kristitty on keksitty vasta ihan äsken! Ja jotkut änkyrät haluavat tunnustaa syntinsä ja saada synninpästön vielä tänäänkin. Sehän se kirkon suurin ongelma nyt näyttää olevankin.
23.4.2010 10.28Tommi
Nykyihminen ei hevin halua olla syntinen. Senpä takia kirkon pitäisi sitä asiaa sen ponnekkaammin julistaa, Raamatun yksinkertainen totuus on, että jokainen on syntiä tehnyt ja on Jumalan kirkkautta vailla.
23.4.2010 12.10Jos kirkko riistää ihmiseltä oikeuden olla syntinen, riistämme myös todellisen armahduksen ja kelpaamisen: niin Jumalan kuin oman itsenkin edessä. Jumalan edessä armahdettu ja armon osakseen saanut voi turvallisesti myös itsensä armahtaa ja kelvata itsellensä sellaisenaan.
Mikael Elmolhoda
Olen syvästi pettynyt, joskaan en yllättynyt tästä kirjoituksesta. Raamattu opettaa täysin päinvastoin kuin kirjoittaja synnistä ja kirkon roolista, mutta lienee nykyajan luopumuksen keskellä erittäin luonnollista, että Jumalan totuus synnistä ja armosta halutaan vaihtaa humanistiseen ihmisten miellyttämiseen. Uskaltaisin tässä tapauksessa jopa kyseenalaistaa, miksi seurakuntalaisen toimitus sallii tällaista opetusta sivustollaan.
23.4.2010 13.48Timo
Hieno kirjotus Mikko. Voimia.
23.4.2010 15.09Mikko Salmi
Kiitos värikkäistä kommenteista. Harmi vain, että yhtä lukuun ottamatta kaikki kommentoijat ovat ymmärtäneet pointtini väärin. En suinkaan väheksy ihmisen syntisyyttä, vaan päinvaistoin. Pidän syntiä niin vakavana riesana, että sen käsittelylle pitäisi seurakuntien kokouksissa raivata lisää tilaa! Syntisyys on ennen kaikkea mielentila, pysyvä asenne, josta ei pääse eroon vain halvan armon lupauksilla! Todellinen parantuminen omasta kuolemasynnistä alkaa vasta, kun uskaltaa katsoa omaa pimeyttä silmiin. Siihen ei riitä 3 minuutin rippi jumalanpalveluksen yhteydessä.
23.4.2010 15.14Mikael Elmolhoda
On toki huojentavaa, mikäli monet -- oletettavasti allekirjoittanut mukaan lukien -- ovat vain ymmärtäneet tekstin väärin. Kaikella kunnioituksella ja rakkaudella haluaisin kuitenkin sanoa, että lausahdukset "synnintunnustus on ajan haaskausta" ,"ihmisen peruskysymykset eivät tänä aikana liity syntiin ja armoon" , "sen sijaan, että kirkko jankuttaa vastausta kysymykseen, miten löydän armollisen Jumalan, sen tulisi [...]" , "perusongelmana on se, että kirkko vastaa kysymyksiin, jotka on kysytty 500 vuotta sitten" antavat erittäin painavan syyn ymmärtää teksti juuri siten, kuin yllä esitin. Mikäli tekstin oikea tarkoitus on toinen, on sen toteutus mielestäni aivan vääriä mielikuvia lietsova. Etenkin nykyaikana tulisi olla varovainen, ettemme vahingossakaan yllytä lähimmäisiämme Raamatun ulkopuolisten, trendikkäiden ja mediaseksikkäiden ajatusmallien seuraamiseen.
23.4.2010 16.17Päivi
Olin nuorena kesätöissä mielisairaalassa. Siellä puhuttiin sairaudentunnossa. Jotkut käyttäytyivät mielettömästi, mutta eivät tunteneet tai tunnustaneet olevansa sairaita.On vaikea saada itsensä terveeksi tunteva (ja ehkä kaikkia muita sairaana pitävä) ihminen suostumaan hoitoon. Ja jos ei suostu, jää sairaaksi.
23.4.2010 16.55Samoin lienee synnintunnon kanssa. Jos ei ole synnintuntoa, ei tarvitse armoa ja anteeksiantoa. Siksi on hyvä puhua synnistä. Vaikka asia jäisikin puolitiehen, se toivottavasti herättää ajattelemaan asiaa ja pohtimaan omaa tilaansa. Ja sitten suostumaan Jeesuksen hoitoon. Oikeastaan siksi asiasta pitäisi puhua enemmän, että niistä vajaista keskenjääneistä palasista edes jossain vaiheessa muodostuisi ymmärrettävä kokonaisuus.
Oman parantumattoman syntisyyden tunnustaminen, nöyrtyminen ja Jumalan armon alla eläminen voivat vapauttaa turhasta häpeästä. Onhan häpeä joskus tarpeenkin.
T.Turpeinen
Jeesus sanoi Nikodeemukselle, että teidän tulee syntyä uudesti ylhäältä. Kun tämä yliluonnollinen tapahtuma on toteutunut ihmisen elämässä, hän on 'Kristuksessa', kuten Paavali asian ilmaisee. Tällöin hän saa koko ajan elää anteeksiantamuksessa kaikkine ongelmineen. Jos en tätä uskoisi, olisin varmaan jo läkähtynyt toivottomaan yrittämiseen.
24.4.2010 8.23Anna K
Arvostan rehellisyyttäsi ja avoimuuttasi.
24.4.2010 21.51Olen yhtä mieltä kanssasi siitä, että kirkkoon kaivattaisiin enemmän todellista yhteyttä ihmisten välillä, ajatustenvaihtoa ja keskustelua. Se olisi varmasti paljon "parantavampaa" kuin vain kirkon penkissä istuminen ja pois lähteminen!
Todella hyvä pointti, jota kannatan!
Yhtä jäin miettimään, Mikko.
Mitä synti sinun mielestäsi on? Et antanut siihen määritelmää ja mielestäni vaikuttaa jotenkin siltä, että kommentoijat ovat ymmärtäneet synnin käsitteen eritavoin kuin sinä sen ymmärrät. Yhteisymmärrystä on vaikea rakentaa jos puhutaan eri kieltä...
Synti on yksi kirkon peruskäsitteistä ja olisi helppo ajatella, että sanalla on kaikille sama merkitys, mutta on ilmeistä ettei ole.
En tiedä miten sinä ymmärrät synnin ja siksi kysyinkin sitä. Miellätkö sen psykologisena käsitteenä, ikään kuin ihmisen taipumuksena pahaan?
En ole kovin korkeasti koulutettu, enkä tunne edes Raamattua niin hyvin, että voisin perustella kantani. Kuitenkin mielestäni synti on paljon enemmän, kuin vain ihmisen taipumus itsekkyyteen ja kyvyttömyys hyväksyä itseään ja muita.
Synti on mielestäni myös hengellinen käsite ja siksi ratkaisun synnin ongelmaan on oltava enemmän kuin vain vaikkapa psykoterapiaa, ratkaisun on oltava myös hengellinen.
Synnissä on kyse paljon enemmästä, kuin siitä, että ihminen rikkoo lähimmäistään ja itseään vastaan. Synnissä ihminen rikkoo Pyhää Jumalaa vastaan. Se tekee asiasta vakavan ja hengellisen. Siksi syntiongelman korjaamiseksi ei riitä vain se, että pyritään korjaamaan suhde lähimmäisiin (esim. pyydetään anteeksi) ja omaan itseen (esim. koitetaan parantaa huono itsetunto), vaan myös suhde Jumalaan täytyy korjata.
Siksi evankeliumi on yhä ajankohtainen, vaikka onkin parituhatta vuotta vanha. Ihminen kaipaa ja tarvitsee sovitusta nykypäivänä aivan yhtä kipeästi kuin 500 vuotta sitten.
Jumala on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti ja siksi jos (kun) ihminen tänään kaipaa Jumalaa hänellä ei ole muuta tietä kuin se ikivanha (vanhentunut?) tie. Jos taas ihminen ei kaipaa Jumalaa elämäänsä, niin mielestäni silloin on turha tarjota mitään. Toki evankeliumia kannattaa aina pitää esillä, niin, että tietää mistä hakea apua, kun Jumala alkaa taas kiinnostaa. Kuitenkaan ei ihmistä houkuttelemalla saa kiinnostumaan Jumalasta...
Olen samaa mieltä, että kysymys kelpaamisesta ja hyväksynnästä on polttavan ajankohtainen, mutta Jumalan vastaus siihenkin on evankeliumi ja Hän itse. Sillä vain Hän voi hyväksyä ihmisen täysin ja rakastaa täydellisesti. Mutta silloin kun ollaan Jumalan kanssa tekemisissä ei myöskään syntikysymyksestä pääse mihinkään...
En tiedä ymmärsitkö mitä yritin sanoa. Tarkoitukseni ei ollut loukata, vaan ehkä auttaa ymmärtämään sitä, miksi me kommentoijat reagoimme niin kuin reagoimme. Ei ole koskaan kiva saada huonoa palautetta ja toivon, ettei tämä meidän palautteemme lannista sinua?
Jumalan siunausta elämääsi:)
Anna K
Anteeksi kommenttini kamala ulkoasu, ihmettelen mihin hävisivät kaikki kappalejaot ja välit tekstistä? Toivottavasti jaksat silti lukea :(
24.4.2010 21.54kommentti
Mikko Salmi kirjoitti:
26.4.2010 16.27"Perusongelmana on se, että kirkko vastaa kysymyksiin, jotka on esitetty 500 vuotta sitten. Kirkkokansan todellisia elämänkysymyksiä ei kuunnella ja vastaus annetaan, vaikka sitä ei edes kysytä."
Ehkä näin. Tai ehkä niinkin, että kirkko vastaa 2000 vuotta vanhoihin kysymyksiin, ja itse asiassa sitäkin vanhempiin. Kirkolla on vastaus kysymykseen: "miten ihminen voi pelastua".
Mutta kirkolla EI OLE vastausta kysymykseen, miten tulee elää oman häpeän kanssa tai siihen kysymykseen, kuinka ihmisen tulee riittää itselleen (mitä se sitten tarkoittaakaan). Noihin kysymyksiin ehkä psykologialla on jotain vastauksia. Mutta kirkolla ei. Vastaukset noihin kysymyksiin ovat muuttuvia: oman häpeän kanssa eläminen on jonkin verran erilaista eri kulttuureissa, joissa häpeää käsitellään eri tavoin.
Mutta - jos totta puhutaan, niin tekstistäsi tuli aika teennäinen vaikutelma. Kerroit, ettei nykyihmisiä kiinnosta synti, mutta häpeä kiinnostaa. Nuo kaksi asiaa liittyvät kuitenkin aika vahvasti toisiinsa, ainakin käsitteen omatunto kautta. Oma kokemukseni on se, ettei nykyihmiset osaa eivätkä edes halua useinkaan hävetä. Häpeä on luonnollinen asia: virheen tehtyään on luonnollinen reaktio hävetä. Mutta nykyään moni pyrkii siihen, ettei hävetä tarvitsisi - tekee mitä vain. Itsekin huomaan usein olevani huono häpeämään.
kommentti
Mikko Salmi kirjoitti:
26.4.2010 16.35"Ensinnäkin olisin halunnut, että jokainen olisi saanut rauhassa pohtia omaa perussyntiään. Sen jälkeen synnit olisi voitu vaikka kirjoittaa nimettöminä paperille, ja niistä olisi voitu anonyymisti keskustella."
Muistelen tilannetta, jossa kehotettiin miettimään, mitä syntejä on tullut tehtyä. Mieleeni ei tullut sillä kertaa MITÄÄN. Yritin ja yritin miettiä. Mitään muistikuvia mistään ei tullut mieleen. Ei tosin hyvistä teoistakaan tullut mitään mieleen. Liekö minulla huono muisti, mutta ripittäytyminen ei minulta taitaisi luonnistua. Tiedän olevani syntinen, koska Raamattu sen ilmoittaa - ja tiedän tekeväni syntejä jatkuvasti. Mutta olen huono muistamaan syntejäni. Ja jotenkin olen oppinut myös keskittämään huomion muualle: syntikeskeisen elämän sijasta pyrkimys on elää Kristuskeskeistä elämää.
Olen havainnut, että ihmisillä on hyvin yleinen kokemus Suomessa, että hän ei ole syntinen. Ehkä osin siksi kirkon sanoma syntien anteeksiannosta ei monia puhuttele. Mutta nimetön syntien listaaminenkaan ei onnistu, jos ei omia syntejään muista, edes yhtä. Kalevi Lehtinen joskus varoitti siitä, ettei syntien kirjaamiseen kannata edes lähteä. Hän kertoi näin joskus tehneensä, ja että syntien listasta ei meinannut lopulta tulla loppua. Kun syntejä listaa, elämästä tulee helposti juuri syntikeskeistä. Sen sijaan on parempi listata Jeesuksen hyviä tekoja, ja elää Kristuskeskeistä elämää.
Mervi
Olen käsittääkseni 2000-luvun yhteiskunnan taajuudella elävä ihminen. ;) Ja kyllä, tulisin kirkkoon vaikka pelkästään synnintunnustuksen -ja päästön takia: se on minulle yksi messun tärkeimpiä osia, (messun muitakaan osia väheksymättä.) Kaikkea muuta kuin ajanhaaskausta!
26.4.2010 16.52Synti on juurikin pysyvä mielentila, mutta synnintunnustus ja -päästö ei suinkaan halpaa armonlupausta! Ehkä joku sen niinkin voi ottaa, mutta uskon, että se paljon useammille on suurin mahdollinen rakkaudenosoitus Jumalan sydämeltä. Elävää, puhdistavaa vettä syntiensä kanssa kamppailevalle ihmiselle. Ja jos tämän asian on oikein käsittänyt, niin ei se anna halpaa lupaa jatkaa hyvillä mielin synnissä elämistä.
Mielestäni tulkintasi 2000-luvun ihmisestä menee aivan metsään. Usein kirjoituksesi on täyttä asiaa. :)
jestas sentään...
Tuohan se ongelma usein on, että asioista ei voi kristittyjen kesken edes rakentavasti keskustella; et voi yrittää sanoittaa ja jakaa omaa hengellisyyttäsi kaanaankielestä poikkeavalla tavalla ilman, ettei heti olisi joku "korjaamassa" "erheitäsi" Raamatun kera ja kertomassa, miten ne asiat oikeasti ovat. Tämä on aivan surkuhupaisaa ja juuri tyrehdyttää ihmistä aidosti ja henkilökohtaisesti koskettavaa uskonasioiden pohdintaa ja niistä keskustelemista. Eipä se ole ihme, että niin kovin monia ei kiinnosta tulla kirkkoon ja seurakuntiin märehtimään tuota "kaanaata" eli ulkoa opeteltuja raamatunlauseita ja niiden tulkintoja. Kun ei saa edes itse sydämessään tulkita ja aivoillaan ajatella sitä Raamatun sanaa, vaan pitäisi antaa jonkun ahdasmielisen ja mielikuvituksettoman kanssakristityn (anteeksi nyt vaan) yrittää tehdä sekin puolestasi.
3.5.2010 4.49Toiseksi, kun puhutaan ihmisen kohtaamisesta hengellisesti ja psykologisesti niin on aika kyseenalaista ensinnäkin tehdä joku yksinkertainen erottelu näiden välillä ja rajata jotain ihmiselämän peruskysymyksiä (kuten mainittua "häpeää") kirkollisen julistuksen (tai Jumalan?!) toimesta käsiteltävien aiheiden ulkopuolelle. Hyvin kyseenalaista.
Ja toiseksi voisi ehkä miettiä myös sitä, mikä ja miten voisi puhutella ihmistä, joka kärsii sairaasta häpeästä ja syyllisyydestä ja on juuri siksi kyvytön ottamaan mitään hurskaita armahduksia ja hyväksymisiä edes vastaan. Monilla ne "elämän keskeiset kysymykset" liikkuvat juuri tällaisissa kivuissa; joita ihminen saa kantaa ilman omaa syytään, johtuen ennemminkin kärsimyksistä, joita on itse saanut toisten tai elämän epäoikeudenmukaisuuden seurauksina kokea. Auttaako kirkon tai "hartaiden" kristittyjen harjoittama innokas syntisyydestä muistuttelu ja häpeään ja syyllisyyteen patistelu sellaista ihmistä? Ei taida auttaa. Entäpä vähän modernisoidumpi sanoma hyväksymisestä ja hyväksyvästä Jumalasta ja rakkaudesta, tavoittaako se ihmisen, joka ei voi ottaa hyväksymistä vastaan? Ei auta. Auttaako Jumala?
Anna K
Jestas sentään:
10.5.2010 13.49Entä auttaisiko se, että julistettaisiin syntiseksi ja tuomituksi se, joka on tätä ihmistä loukannut ja kohdellut väärin? Mua ainakin auttais.
Ymmärrän sun pointin. Mut ainakaan se ei tätä ihmistä auta, että saarnataan kaiken hyväksyvää ja rakastavaa Jumalaa ja sanotaan tälle ihmiselle, että Jumala rakastaa sitäkin, joka on häntä loukannut ja väärin kohdellut ja hyväksyy hänen tekona. Sellainen "moderni" Jumala on epäoikeudenmukainen.
Syyllistäminen on väärin, mutta se ei olekaan evankeliumin tarkoitus, eikä sen pitäisi olla kirkonkaan päämäärä.
On silti ihan tervettä katsoa totuutta silmiin ja nähdä, että maailmassa on oikeasti pahuutta (jota Jumala ei hyväksy) ja että ihminen on syntinen. Se, että "me ollaan kaikki syntisiä" ei saisi kuitenkaan olla kenellekään mikään syy tai puolustelu tehdä pahaa mulle!
Mielestäni se, että kehotetaan tunnustamaan syntimme, ei ole syyllistämistä, vaan itsensä näkemistä ja hyväksymistä sellaisena kuin on. Onko meistä kukaan täydellinen?
Myönnän olevani oikea kaanaankielinen papukaija ja pari asiaa olisin voinut sanoa toisin ja jättää sanomatta. Ainakin tuo psykologiajuttu oli tosi tyhmästi sanottu, kun en asiaa tunne. Mutta siis mun on välillä vaikea löytää sanoja ilmaistakseni sitä, mitä uskon. Siksi kaanaankieli. Tahdon oppia puhumaan asioista oikeilla nimillä ja toivon, että kuolleetkin uskonnolliset käsitteet heräis eloon..
En usko, että tää sua lohduttaa, mutta Jumala auttaa. Jos ei auta niin ollaan tosi hukassa, koska ei oo muuta toivoa mullakaan. Eikä nyt siis vaan uskonnollisessa mielessä tai kaanaankielellä, vaan ihan oikeesti ei oo muuta toivoa.
Antti
Mikko, minua kiinnostaa vastauksesi Annan esittämään kysynyksee, voisitko vastata, kiitos
8.8.2010 0.22