Kari Honkanen on helluntailainen seurakuntapastori ja kirjailija Siilinjärveltä. Aiemmin hän on toiminut lähetystyössä Itävallassa.
Tosi-tv:llä ja tosielämällä on sentään eroa.
Tuhannet suomalaiset tirkistelevät jälleen Sub-tv:n lähetyksissä BB-talossa majailevien nuorten ihmisten järjetöntä toilailua, kun samanaikaisesti 33 chileläistä kaivosmiestä taistelee päivästä toiseen elämästään 700 metrin syvyydessä syvällä maan uumenissa.
Toinen Tosi-tv -ohjelma, Suomen Pelkokerroin, ällistyttää viikosta toiseen tuhansia tv:n ääressä istuvia sohvaperunoita. Ohjelmassa ihmiset kilpailevat keskenään mm. syöden jotain epämääräistä, kuten esim. härän kiveksiä, apinan aivoja tai vaikkapa eläviä luteita.
Usein kilpailijat joutuvat jakamaan suljetun tilan milloin käärmeiden milloin myrkyllisten Tarantellojen kanssa. Joskus heitä hilataan jonnekin korkeuksiin nostettujen rautakisojen päälle temppuja tekemään, tai sitten heidän täytyy sukeltaa "henkensä kaupalla" uima-altaaseen etsimään sinne mukamas kadonneita avaimia veteen upotetun autonrämän sisuksista.
Samanaikaisesti tuhannet ihmiset joutuvat päivittäin ihan oikeasti todellisen elämän pelkokertoimeen: joutuvat toden teolla taistelemaan henkensä edestä erilaisten luonnonkatastrofien ja onnettomuuksien kynsissä, kuten nytkin ihan reaaliajassa ne lukemattomat pakistanilaiset tulvatuhon uhrit. Maailmassa nähdään ihan oikeasti nälkää. Kehitysmaiden nälkiintyneet lapset etsivät löyhkääviltä kaatopaikoilta rottien kanssa kilpaa edes jotain ruuaksi kelpaavaa, selvitäkseen hengissä edes seuraavaan päivään.
Tosielämässä tuhannet ihmiset kärvistelevät tälläkin hetkellä jos minkinlaisessa suljetussa tilassa; kärsien yksinäisyydestä, pelosta, ahdistuksesta, masennuksesta. He itse eivät ole vapaaehtoisesti siihen pyrkineet. He ovat joutuneet pakon edessä elämän pelkokertoimeen. Mutta he eivät halua tulla tirkistelyn kohteeksi. Tirkistelyn ja videokameroiden sijasta nämä vaikeuksiin joutuneet ihmiset tarvitsevat toista ihmistä eli rinnalla kulkijaa, myötätuntoa ja käytännön apua.
Tosi-tv:n ohjelmia katsoessa herää väkisinkin kysymys: miksi etsiä tietoisesti omia inhimillisiä rajojaan, keinotekoista pelkokerrointa, olla tirkistelyn kohteena?
Eikö oikea elämä tarjoa riittävästi haastetta?
Historian kirjat tietävät, että esim. miljoonat Kristityt ovat joutuneet kautta aikain syyttömästi vainotuiksi, marttyyreiksi, elävältä poltetuiksi. He ovat piiloutuneet vainoojiltaan katakombeihin, erilaisiin suljettuihin tiloihin. Heitä on kidutettu, heitetty leijonien ruuaksi ja tapettu vain sen vuoksi, että ovat uskoneet Jeesukseen.
Tänäkin päivänä uskovat joutuvat eri puolilla maailmaa suuriin koetuksiin. Kaikkien aikojen hirvittävin pelkokerroin nähtiin kuitenkin pari tuhatta vuotta sitten Getsemanen puutarhassa, jossa Jeesus kärsi ja hikoili verta. Raskaan ristin uuvuttamana Jeesus kulki Golgatalle, jossa hänet tapettiin kuin uhrieläin.
Se oli todellista pelon voittamista, kun Jeesus vuodatti verensä ja antoi henkensä puolestamme. Puutarhahaudassa ei onneksi ollut kameroita - eikä tirkistelijöitä.
Anja Rissanen
Olipa hyvä, että Kari kirjoitit tästä! Minäkin olen niin monen monta kertaa ajatellut samaa, mutta en ole saanut aikaan kirjoittaa siitä millekään palstalle.
30.8.2010 19.46terttutellervo
kiitos Kari kirjoituksestasi.
31.8.2010 19.21Olen mainoksia nähnyt BB,stä ja olen isoäitinä järkyttynyt, miksi tällaista näytetään sallittuna nuorisolle ja jopa lapsille. Tosiasia on se, että nuoret voivat pahoin, mielenterveysongelmat ovat totta myös varttuneiden elämässä.
Eikä tällainen ohjelma ihmistä tue, päin vastoin.
Siunausta sinulle Kari ja kerro tämä teksti myös lehtien palstalla
Kari Honkanen
Kiitos kovasti rohkaisevista sanoita :) Pitää ottaa useammin kantaa sellaisiin epäkohtiin ja vääristymiin, joita ympärillään näkee. Palataan ;)
1.9.2010 14.57